Avrupa'nın görünmez işçileri

Yıllardır Avrupa'ya çalışmak için farklı ülkelerden göç eden tarım işçilerinin hep iyi şartlarda çalıştığı düşünülüyor ancak yakıcı güneş ışığı ya da yağmur altında ürün elde etmek için saatlerce çalışanlardan kimsenin haberi yok...Koronavirüs pandemisi Avrupa'yı vurduğunda tarımın önemi daha çok anlaşıldı. Çalışanların çalışma şartları ise tekrar gözden geçirildi...

Dünyanın en büyük sübvansiyon havuzu olan Avrupa Birliği ortak tarım politikası, çiftlik sahiplerini desteklemeyi ve sektöre her yıl yaklaşık 60 milyar euro pompalamayı amaçlıyor. Bununla birlikte, sübvansiyon planında çiftliklerin işe aldığı insanların çalışma koşullarından bahsedilmiyor bile.

Almanya Yeşiller Avrupa Parlamentosu Üyesi Daniel Freund, “Şu an hayvanlara, çiftliklerimizde çalışan bazı işçilerden daha iyi koruma sağladığımız çılgın bir durumdayız" şeklinde konuşuyor.

Lighthouse Reports, Der Spiegel ve Mediapart ile ortak bir araştırmada, Euronews Avrupa genelinde onlarca çiftlik çalışanıyla görüştü. Çalışanlar ödenmeyen ücretlerinden, korkunç bir baskı altında çok az su ve korumayla, bazen yorgunluktan bayılarak ya da istifra ederek çalıştıklarından şikayet ettiler.

AVRUPA'NIN TARIM MERKEZİ İSPANYA'DA ÇALIŞMAK

Avrupa'nın en önemli tarım üretim merkezi İspanya'da "kızıl altın" olarak bilinen çilek, her yıl yaklaşık 500 milyon euro gelir sağlıyor. Ancak sektör çirkin yanını gizliyor. Bölgede çoğu çiftlik çalışanı, kaçak göçmenler. Seraların plastik ve karton atıkları ve bir kenara atılan paletlerden yapılan kulübelerin olduğu gecekondularda yaşıyorlar. Elektriğe, temiz suya ve temizlik imkanlarına erişemiyorlar.

Lepe yakınlarında gecekondu mahallesiCoulet, Aurelien/ 

Euronews'in haberine göre Huelva’da önceden çalışan işçiler kendilerine Covid-19 pandemisi sürecinde maske ya da eldiven verilmediğini söyledi. Hepsi ödenmeyen çalışma saatlerinden, ağır çalışma koşulları ve büyük miktarda meyve toplamaları için yapılan korkunç baskıdan şikayet etti.

FRANSA'DA DURUM FARKLI DEĞİL

Avrupa Birliği’nin (AB) en büyük yağlı tohum ve tahıl üreticisi Fransa, AB verilerine göre, diğer üye ülkelerden daha fazla, her yıl 7 milyar euronun üzerinde tarım sübvansiyonu alıyor.

Genç bir Kolombiyalı olan Juan, ülkeye çalışma ve tatil vizesiyle geldi. Larrère çiftliğini, Fransa'nın güneybatısında mevsimlik bir çiftlik işçisi arandığına dair ilanın paylaşıldığı Facebook sayfasında gördü. Ancak Juan işe Larrère tarafından alınmadı, bunun yerine, Larrère ve bölgedeki diğer çiftliklere mevsimlik işçi sağlayan taşeron şirket tarafından alındı.

Juan, Fransa'da 2 ay boyunca çiftlik çalışanı olarak yaşadığı hayal kırıklığı sonrası mayıs ayında konsolokluk yetkilerinin yardımıyla ülkesi Kolombiya'ya geri gönderildi. Hayal kırıklığı konakladığı yerle başlamıştı: 40'tan fazla mevsimlik işçinin birlikte kaldığı sıkışık bir misafirhanede.

Tam ismini vermek istemeyen Juan telefon görüşmesinde, 'Cehenneme hoş geldiniz', bunu dediklerini hatırlıyorum. Ve ben bunun bir şaka olduğunu düşünmüştüm. Ancak kapıyı açıp da evi gördüğümde, bu bir felaketti" ifadelerini kullandı.

Euronews ve ortakları, Larrère ailesinin sahibi olduğun evin taslak kopyalarını aldı, ayrıca kiracıların kayıtlarına ve ödedikleri kiraya ulaştı - 200 euro civarında ödüyorlar ve doğrudan maaşlarından düşülüyor. Haziran sonlarında kiracılar muhabirlerimize hızlı bir tur yaptırdı.

Bir yatak odasında 5 yetişkin birlikte kalıyor. Diğerleri, mevsimlik işçilerin konaklamasına ilişkin Fransız yasalarını ihlal eden ranzalarda uyuyorlar. Yastık ve çarşafları yok. Tuvaletlerinde tuvalet kağıdı yok.

Larrère çiftlikleri Fransa'nın en büyük organik havuç üreticisi, yıllık 50 milyon euro değerinde satış yapılıyor. Hükümet verilerine göre, her yıl 300 bin eurodan fazla Avrupa Ortak Tarım Politikası sübvansiyonu alıyor.

30 MİLYON İŞÇİYE ÜCRETSİZ İZİN

Corona virüsü salgını Avrupa ekonomisini başta tarım sektöründe olmak üzere büyük ölçüde sarstı. Kıtanın beş büyük ülkesi; Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık’ta 30 milyondan fazla işçi, ücretsiz izne çıkarıldığı için kısa çalışma ödeneğine başvurdu. ABD’de bu sayı 26 milyonu buldu. Avrupa'da 2008 krizinden daha büyük bir kriz yaşanması bekleniyor.