Avrupa'da ikinci dalga neden ortaya çıktı?

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ilk dalgasını atlatan Avrupa ülkeleri, kış aylarına girerken kendilerini ikinci bir koronavirüs krizinin ortasında buldu.Avrupa'daki birçok ülkede günlük yeni tip koronavirüs vakalarının yeniden artmaya başlamasıyla olası bir "ikinci dalga" tehlikesine karşı önlemler de sıkılaştırılıyor. Peki önlemlere rağmen ikinci dalga nasıl ortaya çıktı?

Avrupa'da en fazla Kovid-19 ölümünün kaydedildiği İngiltere, son dönemde yeni vakaların yükselişe geçtiği ülkelerden biri. Yaz aylarında yeni vaka sayılarının azaldığı ülkelerde son günlerde açıklanan rakamlar, salgının başlangıç dönemindeki seviyelerin üzerine çıkarken, ülkeler de kaldırdıkları salgın tedbirlerini yeniden uygulamaya başladı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne (ECDC) göre, bu hafta Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere’de a günlük vaka sayıları 14 günlük bildirim sürecinde 45 bini aşarak yeni bir rekor kırdı.

Vaka sayının arttığı yerlerde yeni kısıtlamalar için hazırlık yapılırken, politikacılar hastanelerin gelecek aylarda karşılaşabileceği yoğunluk ve yeni ulusal karantinalar hakkında uyardı.

Bununla birlikte ECDC'nin verilerine göre, Avrupa'da koronavirüsten ölüm oranı 72 gündür sabit kalsa da, Bulgaristan, Hırvatistan, Malta, Romanya ve İspanya'daki ölüm oranlarında artış görülüyor.

İKİNCİ DALGANIN NEDENİ GENÇLER

Kıtada vaka sayısındaki dalgalanma, yaz tatili sezonuyla başladı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) artışın kısmen önlemlerin gevşemesine ve insanların tedbirleri elden bırakmasına bağlı olabileceğini öne sürdü ve kanıtlar, gençlerin Avrupa'da ikinci dalgaya neden olduğunu gösteriyor.

Diğer taraftan, Avrupa'daki artan vaka sayılarına ve son ölümlere rağmen, kıta hala ABD ile karşılaştırıldığında olumlu bir tablo çiziyor. Avrupa 750 milyonluk bir nüfus içinde 4,4 milyon vaka ve 217,278 ölüm bildirirken, ABD, 330 milyonluk nüfusta 6,7 milyon vaka ve 198 bin ölüm bildirdi.

DURUM NASIL VE NE ZAMAN TERSİNE DÖNDÜ?

DSÖ Avrupa direktörü Hans Kluge, geçen hafta bölgede "endişe verici bulaşma oranları" ve "çok ciddi bir durum" konusunda uyarıda bulunarak, haftalık vakaların Mart ayının zirvesinde bildirilenleri aştığını açıkladı. Kluge, eylül ayının ilk haftasında daha ileri yaş gruplarında (50 ila 79 yaş arası) vakalarda artış olurken, yeni vakaların en büyük oranının hala 25 ile 49 yaşları arasında olduğunu söyledi.

GENÇ VAKALAR ARASINDA ARTIŞ

Kluge, Avrupa'daki vakalardaki kademeli artışın kısmen “kamu sağlığı ve sosyal önlemlerin gevşetilmesiyle” yaşanmış olabileceğini sözlerine ekledi. Büyük toplantılara ve partilere karşı uyarı yapan Kluge, "bildirilen vakalar arasında giderek daha fazla gencin olmasından çok endişe duyduğunu" belirtti.

Bununla birlikte, bazı ülkelerde, baharın zirvesini takiben önlemlerin hafifletilmesinden sonra insanların ofislere, okullara ve halka açık yerlere geri döndüğü yoğun nüfuslu şehirlerde vakalar özellikle hızla artıyor.

VİYANA'DA DURUM KRİTİK

Avusturya'da başkent Viyana'da pandeminin başlancından bu yana en büyük artış görüldü. Başbakan Sebastian Kurz geçen pazar günü, tüm yeni enfeksiyonların yarısından fazlasına sahip olan Viyana'da durumun "özellikle dramatik" olduğunu söyledi.

İTALYA: YENİ VAKALARIN YÜZDE 50'Sİ YAZ TATİLİNDE ORTAYA ÇIKTI

İtalya'daki yetkililer ise Ağustos ayı sonlarında yaptıkları açıklamalarda yeni enfeksiyonların yaklaşık yüzde 50'sinin yaz tatillinde meydana geldiğini, ülke çapında ve yurtdışında gezen özellikle de sosyal mesafe ve maske takma kurallarına karşı temkinli olmayan genç yetişkinlerin bu duruma neden olduğunu açıkladı.

İlk koronavirüs dalgasını büyük ölçüde başarıyla atlatan Yunanistanve Hırvatistan gibi ülkeler, Haziran ayında Avrupa'nın iç sınırlarının yeniden açılmasının ardından turistlerin yaz tatillerine gelmesiyle Ağustos ayında vaka sayılarında hızlı artışlar gördü.

İNGİLTERE'DEKİ YENİ TEDBİRLER

İngiltere'nin kuzeyindeki Northumberland, Kuzey ve Güney Tyneside, Newcastle-upon-Tyne, Gateshead, Sunderland ve Durham bölgelerinde artan vakalar nedeniyle 18 Eylül'den itibaren yeni kısıtlamalar uygulanmaya başlandı. Bu bölgelerde yaşayanların hane halkı dışındakilerle sosyalleşmesi yasaklandı, yiyecek sektörünün masada müşteri kabul edemeyeceği ve eğlence sektörü mekanlarının saat 22.00'den sonra kapanacağı açıklandı. Ülkede artan vakalar karşısında 14 Eylül'den itibaren 6'dan fazla kişinin bir araya gelmesi de yasaklandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede Kovid-19 testi pozitif çıkanların kendilerini evinde izole etmelerinin 28 Eylül'den itibaren "yasal bir zorunluluk" haline getirileceğini duyurdu. Buna göre test sonucu pozitif olup kendilerini evinde izole etmeyenlere ilk etapta 1000 sterlin (yaklaşık 9700 lira), ihlalin tekrarlanması durumunda ise 10 bin sterline kadar para cezası verilebileceği açıklandı.

ALMANYA'DA YENİ ÖNLEMLER ALINIYOR

Almanya'da da son dönemlerde Kovid-19 vakalarında yavaş ama istikrarlı bir artış olması yetkilileri bir dizi yeni önlem almaya itti.

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, yaptığı açıklamada, özellikle havaların soğumaya başlamasıyla risk grubundaki kişiler başta olmak üzere bir dizi önlemler içeren yeni bir eylem planı hazırladıklarını söyledi.

Buna göre, ülke genelindeki tüm merkezi yerlerde ateş ölçme merkezleri kurulacak, hızlı antikor testleri yapılacak ve hastalık belirtisi gösterenlerin grip ya da Kovid-19 hastası olup olmadıkları hızlıca belirlenecek.

Özellikle risk grubunda yer alan yaşlı ve kronik hastalarda Kovid-19 tehlikesini en aza indirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Spahn, "Örneğin huzurevleri gibi hassas alanlarda önleyici seri testler yapılmalı. Virüsün oralara girmesini önlemek için azami hayret göstermeliyiz." dedi.

Öte yandan, Almanya genelindeki okullarda artan Kovid-19 vakaları da dikkat çekiyor.

Virüsün en çok görüldüğü eyaletlerden olan ve 1 milyon 650 bin öğrencinin eğitim gördüğü Bavyera'da 8 bin 800'den fazla öğrenci ve 771 öğretmenin karantina altında olduğu belirtildi.

Türklerin yoğun yaşadığı Almanya'nın en kalabalık eyaleti Kuzey Ren Vestfalya'da (KRV) ise 7 bin civarında öğrenci ve 580 öğretmenin karantinaya alındığı açıklandı. Eyalette salgın nedeniyle ayrıca dört okul tamamen, 106 okul ise kısmen kapandı.