Avrupa orman yangınlarından kaçıyor!

Avrupa'da hava sıcaklıklarının 40 derecelere ulaşmasının ardından Fransa, Yunanistan ve İspanya'da halk ve tatilciler kaçıyor.

Avrupa'nın birçok ülkesinde şiddetli rüzgarlar ve sıcaklıkların artması nedeniyle çıkan orman yangınları yerleşim bölgelerine sıçradı. Orman yangınları kontrol altına alınmaya çalışırken hem kasaba ve köylerde yaşayan halk hem de tatilciler kaçmaya başladı. 

Fransa'nın Gironde bölgesinde yaklaşık 10 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Sıcaklıkların 40 derecenin üzerine çıktığı Portekiz ve İspanya'da da orman yangınları kontrol altına alınmaya çalışıyor. Her iki ülkede de 281 kişinin aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. 

İspanya'nın batısında kasabalar tahliye edilirken nadir kuş türlerine ev sahipliği yapan Monfragüe Milli Parkı koruma altına alınmaya çalışılıyor. 

Parkın hemen doğusundaki Cáceres'teki ana ulaşım yolu olan N-5 ile de yangınlar nedeniyle bağlantı kesildi. 


Portekiz'in kuzeyindeki Pinhão bölgesinde sıcaklıklar 47 dereceye kadar ulaşırken yetkililer 7 Temmuz'dan bu yana 238 kişinin aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. 

AB'ye bağlı Copernicus Acil Durum Yönetim Servisi, Güney Avrupa ve Fas'taki en büyük yangın riski bulunan bölgelerini sosyal medya aracılığı ile duyurdu. 


İtalya ve Hırvatistan'da da yangın riskine karşı uyarılar sık sık yinelenirken Yunanistan'ın beş bölgesi yüksek risk alanı olarak belirlendi. 

Yunanistan'ın orta kesimleri, Attika ve Create bölgelerinin en riskli alanlar olduğu belirtilirken Atina'nın güneydoğusu ve Feriza Saronikos köyü sakinlerine evlerini terk etme çağrısı yapıldı.