Avrupalı liderler teker teker yargılanıyor

Son dönemde Avrupa ülkelerinin birçoğunda eski yöneticiler ve siyasetçiler hakkında gözaltına alınma ya da tutuklanma kararları veriliyor. Peki, Avrupa’da hangi liderler hakkında soruşturma açıldı? Avrupalı liderler, hangi gerekçelerle gözaltına alınıyor ya da tutuklanıyor?

Geçtiğimiz sene Yolsuzlukla Mücadele Savcılığı tarafından Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’a yönelik soruşturma başlatıldı. Kurz, rüşvet ve görevini kötüye kullanmakla suçlandı. Ekim 2021’de polis, Avusturya Halk Partisi (ÖVP), Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık binalarında arama gerçekleştirdi. 


113

Kurz’a yakınlığıyla bilinen isimlerin adresleri de polis tarafından aranırken, savcılık tarafından yapılan açıklamada, “Savcılık, Sebastian Kurz ve diğer dokuz kişinin yanı sıra üç kuruluşu görevini kötüye kullanma, yolsuzluk ve rüşvetten soruşturma altına aldı” ifadeleri kullanıldı. 


213

Geçtiğimiz günlerde eski Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, yolsuzluk ve devlete ihanet suçlamasıyla gözaltına alındı. Dodon’a ait ev ve bazı ofislerde arama yapıldığını belirten Moldova Başsavcılığı, eski Cumhurbaşkanı'nın 72 saatliğine gözaltına alındığını açıkladı. Savcılık, 18 Mayıs’ta Moldovalı iş insanı Vladimir Plahotnyuk’tan rüşvet aldığı şüphesiyle Dodon hakkında soruşturma başlatıldığını kaydetti. 


Mart ayında İngiltere’deki Londra Yüksek Mahkemesi, eski İspanya Kralı Juan Carlos’un resmi görevi bırakmasının ardından dokunulmazlığının sonlandığına karar verdi. Bu kararla birlikte Carlos’un, eski sevgilisi Corinna zu Sayn-Wittgenstein’in özel hayatı taciz ve yasa dışı takip suçlamalarından yargılanmasının önü açılmış oldu.


413