Vahşi hayvan eti tüketimi Çin’den Avrupa’ya kaydı

Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) vahşi hayvan pazarından insanlara geçtiği iddiaları pandeminin ilk günlerinden bu yana en fazla altı çizilen nedenlerden birisi oldu. Çin'de vahşi hayvan pazarlarında kedi, köpek ve vahşi hayvan eti satışlarının büyük kısmı yasaklanırken sosyal ağlar ve internet üzerinden satışı yapılan vahşi hayvan eti ticareti Avrupa'ya kaydı. Virüsün ikinci merkezi olan ve binlerce kayıp veren Avrupa'da yapılan satışlara tepki yağıyor.

Vahşi Hayvan Ticaretini Durdurun Kampanyası olarak bilinen ve dünya genelinde yasadışı vahşi hayvan ticaretini takip eden özel bir ekip, Arnavutluk’un popüler internet sitelerinde yırtıcı kuşlar, maymun, kurt ve ayı etlerinin yüzlerce euroya satıldığını tespit etti.

Jane Dalton’un kaleme aldığı ve Independent Türkçe’de yer alan makaleye göre, yürütülen incelemelerde, Arnavutluk’ta kontrolden çıkan vahşi hayvan ticaretinin parçası olan bir restoran da müşterilerine kanuna aykırı biçimde avlanmış ayı eti servis ediyor.

Mish ariu (ayı eti) içeren menü (PPNEA)

 

Hayvanları koruma faaliyeti yürüten yardım kuruluşu Four Paws, Arnavutluk’un önde gelen internet sayfalarında, yasal koruma altında bulunan boz ayıların ve diğer türlerin satışına dair onlarca reklam tespit etti.

750 euro'ya satılan küçük bir kapuçin maymunu (Four Paws)

 

Yasadışı vahşi hayvan etlerinin satış rakamları ise dudak uçuklatıyor. Yine aynı sayfalarda yer alan reklamlara göre, küçük bir kapuçin maymunu 750 euro'ya (yaklaşık 5 bin 800 TL), bir peçeli baykuş, bir ayı yavrusu ve bir kurt da 500'er euro'ya (yaklaşık 3 bin 850 TL) satışa sunuluyor.

İnternet sayfalarında yalnızca ayı değil tilki, kurt, peçeli baykuş gibi birçok hayvanın görselleri yer alırken, reklam görsellerinde hayvanların ağızlarının bağlanması ya da pençelerinin zincire vurulmuş olması dikkat çekti.Arnavutluk’un ulusal simgesi kartallar en fazla rağbet gören hayvan olurken, araştırmacılar ülkede endemik yaban hayatındaki ciddi azalışın ardından çıkan yasalara göre, Arnavutluk'ta koruma altındaki türleri avlamanın, esaret altına almanın ve satmanın yasak olduğunu hatırlatıyor.

Restoranların sosyal medya platformlarında yer verdikleri menülerinde vahşi hayvan etlerinden oluşan yemekleri de rahatlıkla sergiledikleri dikkatlerden kaçmıyor.

Geçen yıl ekim ayında daha da sıkılaştırılan bu yasa suçlulara hapis cezası verilebileceğini öngörse de uygulamada ihmalkar davranılıyor.

İncelemeyi yürüten araştırmacılar Avrupa’da ayı eti pişirildiğine ilk kez şahit olduklarının altını çizerken, ilkel koşullarda hayvan kesiminin Covid-19 gibi hayvandan inana bulaşan hastalıkların yayılmasını tetiklediğinin altını çiziyor.