Avrupalı tüketiciler elektrikli araçlardan uzaklaşıyor

Avrupa’da elektrikli araba satışları 2023’ün ilk üç çeyreğinde artış göstermesinin ardından duraksadı. Uzmanlar, fiyatlar ve elektrikli araçların tüketici ihtiyaçlarını karşılamaması gibi nedenlerin bu olayda rol oynadığını belirtti.

Avrupa’da elektrikli araç satışlarının 2023’ün ilk 9 ayında yüzde 47 artış görmesine rağmen üreticilerin konuya temkinli yaklaştıkları görüldü.

Reuters’tan Victoria Waldersee ve Nick Carey’in haberine göre faizler ve fiyatların yüksek olması ile pazarın durgunlaşması dolayısıyla elektrikli araçlara talep azaldı.

Buna ek olarak Oksijen Gazetesi’ndeki habere göre de tüketiciler elektrikli arabaların menzil, şarj altyapısı, güvenlik, fiyat gibi beklentileri karşılamadıklarını düşünmedikleri için tam elektrikli araçlardan uzak durmayı tercih ediyor.

Reuters’a konuşan Cox Automotive'in içgörü direktörü Philip Nothard, şirketler ve tüketicilerin çoğunun yeni araçları birkaç yıl sonra ne kadara satabileceklerine göre seçtiğini belirtti ve bundan ötürü düşük kalıntı değerlerin alıcıları uzaklaştırdığını söyledi.

Nothard, elektrikli araba piyasasında 2024 ile 2027 yılları arasında “ölüm vadisi” adı verilen ve düşük kalıntı değerler, yüksek arz ve düşük talep ile karakterize edilen bir dönemden geçileceğini açıklamalarına ekledi.