Hangi Avrupa ülkeleri Covid-19 önlemlerini kaldırdı?

Çin'den dünyaya yayılan ve Avrupa'da binlerce kişinin ölümüne, ülkelerde kaosa neden olan yeni tip koronavirüs (Covid-19), ülkelerde sıkı tedbirler alınmasına neden olmuştu. Virüs ile mücadelesine devam eden ülkeler, bir bir normal hayata dönüyor. Avrupa'da Covid-19 bitti mi? Hangi ülkelerde Covid-19 bitti? AB ülkeleri normale döndü mü?

Çin’den yayılarak dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) milyonlarca insanı etkisi altına almaya devam ederken, İtalya’nın virüsün merkezi olmasının ardından tüm Avrupa için zorlu süreç başladı.

İtalya’nın ardından, Fransa, İspanya ve son olarak Almanya Covid-19 nedeniyle tedbirleri artırırken, birçok ülkede de hem bölgesel hem de ülke bazında OHAL ilan edildi.

Çin’den tıbbi yardım ve personel desteği de alan Avrupa ülkeleri, binlerce kişinin ölümü ile sarsıldı. Ülkeler yardım aldıkları Çin’i, ülkesindeki rakamları sakladığı iddiası ile Çin’e yaptırım uygulanmasını talep etti. Çin’den yardım almayan tek ülke Almanya olurken, ülkeler arasında yaşanan ‘maske savaşları’nda öne çıkan ülke de yine Almanya oldu. Ülkede, sınırlamaların gevşetilmesi için 19 Nisan tarihi verildi. İngiltere ise ülkedeki salgını kontrol altına almak için tedbirlerini artırmaya devam ediyor.

Bulgaristan, Çekya, Bosna – Hersek, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Macaristan, Slovakya, Avusturya, Belçika, Kosova, Kuzey Makedonya ve Yunanistan’da sıkı tedbirler uygulanmaya devam ederken; özellikle kuzey ülkelerinden ‘normal’leşme haberleri gelmeye başladı.

İlk olarak Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, düzenlediği basın toplantısında, 11 Mart’tan bu yana kapalı tutulan kreşlerin ve 5’inci sınıfa kadar eğitim kurumlarının 15 Nisan’dan itibaren açılacağını duyurdu.

Danimarka’nın hemen ardından Norveç, Avrupa'da koronavirüse karşı zafer ilan eden ilk ülke oldu. Norveç Sağlık Bakanı Bent Höie, ülkedeki Kovid-19 (koronavirüs) salgınını kontrol altına aldıklarını bildirdi.

İspanya'da Covid-19 kaynaklı ölümlerin son 3 gündür olduğu gibi pazartesi günü de azaldığı bildirildi. Fakat ülkede tecrit durumunun 26 Nisan'a kadar sürecek.

Avusturya hükümeti, Covid-19 salgını nedeniyle üç hafta süre ile kapatılan bütün okullar, bar ile restoranlar ve park gibi toplanma alanları dâhil birçok mekânın yeniden açılacağını duyurdu. Yapılan açıklamada, 14 Nisan itibariyle 400 metrekarenin altındaki küçük işletmelerin yanı sıra inşaat ve bahçe malzemeleri satan marketlerin yeniden hizmete açılacağı vurgulandı.