Avrupa ve dünyada Sputnik V aşısı kullanımı arttı

Dünyada aşı üretiminde büyük sorunlar yaşanırken, başta Avrupa olmak üzere dünya ülkeleri Rusya üretimi Sputnik V’ye yöneldi. Avrupa ve dünyada Sputnik V aşısı kullanımı ne durumda?

İSVEÇLİ ŞİRKETLER SPUTNİK V AŞISI ÜRETEBİLİR

İsveç’in Stochkholm kentinde yayınlanan Svenska Dagbladet gazetesi, Rusya üretimi olan Sputnik V’nin birkaç İsveçli şirket tarafından üretilebileceğini yazdı. İsveç Yenilikçi Sistemler Ajansı Vinnova Departman Direktörü Lars Hammarström’ün açıklamalarına dayandırılan haberde, İsveçli bazı şirketlerin Sputnik V aşısı üretmek için hazır oldukları belirtildi.

Hammarström, “Günümüz üretim tesisleri böyle bir üretimi yapacak şekilde tasarlanmadı. Ancak şüphesiz aşı üretme olanaklarımız var. Mutlaka büyük bir fabrika inşa etmemiz değil, sadece bu olanakları mevcut aktörlerle geliştirmeye çalışmamız söz konusu” açıklamalarında bulundu.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), ürettikleri aşının İtalya, Fransa, Almanya ve İspanya gibi ülkelerde de üretilmesi için bazı şirketlerle anlaşmalar yapıldığını duyurdu. İsveç’teki aşılama kampanyasının koordinatörlüğünü yürüten Richard Bergström, Sputnik V aşısının İsveç’te üretilmesi için görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

RDIF daha önce, Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) Sputnik V aşısının tecil dosyasını incelediğini ve aşıyı etkinlik, kalite ve güvenlik açısından standartlara göre test edeceğini belirtmişti.

MERKEL: “SPUTNİK V AŞISINI ALABİLİRİZ”

Rusya’nın ürettiği ve dünyada ilk tescil edilmiş aşı olan Sputnik V aşısı hakkında geçtiğimiz günlerde Almanya Başbakanı Angela Merkel’den açıklama geldi. Merkel yapmış olduğu açıklamada, Sputnik V aşısının Avrupa Birliği’nde kullanılması gerektiğini ve AB’nin sipariş vermemesi durumunda Almanya’nın Sputnik V aşısını alıp kullanabileceğini belirtti.

Bir gazetecinin "Almanya’nın AB’den bağımsız olarak Rus aşısını satın almasının mümkün olup olmadığı" yönündeki sorusuna Merkel, “EMA tarafından kullanımı onaylanan tüm aşıları AB’de kullanmalıyız. Ben böyle bir sipariş verirdim. Avrupa için bir sipariş verilmeyecekse, ki buna dair herhangi bir işaret söz konusu değil, o halde Almanya olarak bunu kendi başımıza yapmak durumundayız. Bu mümkün ve biz bunu yapacağız” şeklinde cevap verdi.

MACARİSTAN’DAN SPUTNİK V HAKINDA AÇIKLAMA

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Russia Today (RT) televizyonuna Sputnik V aşısının kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu. Avrupa Birliği (AB) düzenleyicisinin onayı olmadan Rus üretimi Sputnik V aşısını tescil etme kararından sonra Avrupa’nın kendilerine siyasi baskıda bulunduğunu belirtti.

Avrupa dışındaki ülkelerde üretilen aşılara karşı güçlü bir lobi olduğunu dile getiren Szijjarto, “Üzerimize ithamlarla gelenlerden hiç biri ‘Peki uzmanlarınız neler söylüyor? Sputnik V gerçekten etkili mi ve güvenli mi’ diye sormuyor. Biz sadece aşı satın alma konusunda batıya değil de doğuya bakmayı seçtiğimiz için ithamlar ile karşı karşıya kaldık. Fakat biz artık bunlara alıştık. Burada, Macaristan’da ne yaparsak yapalım hemen eleştiriliyor, sonrasında ise birkaç ay veya yıl sonra herkes bizim gibi hareket ediyor. Aynı zamanda elbette ki bize öncü olarak hiç kimse hakkımızı vermiyor, ama ne yapalım, siyaset böyle işliyor” ifadelerini kullandı.

Macaristan, Rusya üretimi Sputnik V aşısını ilk onaylayan ve ülkesinde kullanıma başlayan AB üyesi ülke olmuştu. Ayrıca Macar Dışişleri Bakanı Szijjarto, geçtiğimiz günlerde Sputnik V aşısı olurken kameraların karşısına geçmişti.

İTALYA SPUTNİK V AŞISINI TEST EDECEK

Lazio Valisi Nicola Zingaretti, Roma’da bulunan Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün, Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının çeşitli Covid-19 suşlarına karşı etkinliğini test etmeye başlayacağını bildirdi.

 Zingaretti, “Birkaç gün içinde Spallanzani Enstitüsü ile koronavirüs çeşitlerine karşı etkinlik üzerine yürütülen çalışma kapsamında Sputnik V aşısının bilimsel testlerine ilişkin ilk anlaşma imzalanacak” ifadelerini kullandı.  

TUNUS’TA SPUTNİK V AŞISI YAN ETKİ GÖSTERDİ

Avrupa ülkelerinde Sputnik V aşısı tartışması devam ederken, Afrika ve Asya bölgelerinde Sputnik V aşısı kullanılmaya devam ediyor. 13 Mart’ta aşı kullanımına başlayan Kuzey Afrika ülkesi Tunus’ta, Rusya tarafından koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının 81 kişide yan etki gösterdiği bildirildi.

Ağrı, yüksek ateş, eklem ağrısı, konuşma ve yürümede zorluk çekilmesi gibi yan etkilerin söz konusu olduğu yetkililer tarafından belirtildi. Tunus’ta koronavirüse karşı Bilim Komisyonu üyesi olan Riadh Daghfous, “Ülkede aşılama kampanyasının başlamasından bir hafta sonra Sputnik V aşısını alan bazı kişilerde yan etki görülmeye başlandı. Biri ciddi rahatsızlık yaşamış toplam 81 kişide yan etki görüldü. Ancak yan etkilerin yüzde yüz Sputnik V aşısından kaynaklandığı konusunda henüz emin değiliz” açıklamalarında bulundu.

KAMERUN’DAN SPUTNİK V AŞISINA ONAY GELDİ

Rusya Doğrudan Yatırım Formu (RDIF), Kamerun’un Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının kullanımına onay verdiğini belirtti. Yapılan açıklamada, “RDIF, Kamerun Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın Sputnik V aşısının koronavirüse karşı kullanılmasına onay verdiğini duyuruyor” ifadeleri kullanıldı. Rus Sputnik aşısının 53 farklı ülke tarafından onaylandığı aktarılan açıklamada, onaylanan ülkelerde toplam nüfusun 1.4 milyardan fazla olduğu vurgulandı.

Sputnik V aşısı, Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi’nde geliştirildi. Dünyada ilk tescil edilen koronavirüs aşısı olan Sputnik V’nin, yüzde 91.6 oranında etkinlik gösterdiği ileri sürülüyor.