Avrupa ülkeleri AstraZeneca aşısının kullanımını neden durduruyor?

Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında geliştirilen ilk aşılardan biri olan Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımı, Avrupa ülkeleri tarafından tek tek askıya alındı. Peki, AstraZeneca aşısı neden durduruluyor? Aşının yan etkilerine dair iddialar neler?

Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında geliştirilen ilk aşılardan biri olan Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımı, Avrupa ülkeleri tarafından tek tek askıya alıyor. Aralarında Norveç, İzlanda, Danimarka, Hollanda, Almanya, Fransa, Bulgaristan, Romanya, Tayland ve İrlanda'nın bulunduğu bir dizi ülke, aşının uygulanmasını geçici bir süreyle durdurma kararına vardı.

İtalya, Avusturya, Estonya, Letonya, Lüksemburg ve Litvanya'da da, aşının 17 ülkeye dağıtılan 1 milyon dozluk bir kısmının uygulanması askıya alındı. Son olarak İskandinavya yarımadasında bulunan İsveç’te AstraZeneca aşısını durduracağını açıkladı. Peki Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımı ülkeler tarafından neden art arda durduruluyor?

OXFORD-ASTRAZENECA AŞISI NEDEN DURDURULUYOR?

Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) aşılamayı durdurmayı gerektiren bir veri bulunmadığını ve aşılamaya devam edilmesinin hayati önem taşıdığını söylüyor.

Ancak AstraZeneca aşısının kanda pıhtılaşmaya yol açıp, derin damar tıkanıklığı olarak da bilinen ven trombozunu ve akciğer embolisini tetikliyor olabileceğine dair endişeler var.