Mülteci Başkanı'ndan Avrupa'ya göçmen mesajı

Mülteci Dairesi Başkanı, Rusya'nın 24 Şubat'ta işgal etmesinin ardından ülkelerinden ayrılan Ukraynalıların durumunu örnek göstererek Avrupa ülkelerini uyardı.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteci Dairesi Başkanı, Avrupa ülkelerinin Rusya'nın işgalinden kaçan milyonlarca Ukraynalıya kapılarını açan ve çok sayıda sığınmacı ağırlamanın mümkün olduğunu gösterdiğini ve bu yaklaşımın diğer ülkelerden kaçanları almak için de tekrarlanması gerektiği uyarısı yaptı. 

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi Associated Press'e (AP) verdiği röportajda, Avrupa Birliği'nin yanıtını “örnek niteliğinde” olduğunu vurgulayarak, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık dört milyon Ukraynalı'nın, AB'nin başlangıcından bu yana bloğun geçici koruma sistemine kaydolduğunu kaydetti.

Bu durumun son yıllarda Afrika ve Orta Doğu'dan gelen göçmenlerin Avrupa kıyılarına ulaşmasını engelleme çabalarıyla tam bir tezat oluşturduğuna dikkat çeken Grandi, bazı Avrupalı liderleri de 'ırkçı' olarak kandığını belirtti. 

Grandi konuşmasına, "Eğer bu kadar çok sayıda insan için mümkünse ve bu çok etkili olduğu kanıtlandığına göre, neden bu yaklaşımlardan bazılarını Avrupa'nın kapılarını çalmaya gelen diğer insanlar için de kullanmayasınız?" ifadelerini kullandı.