Avrupa Parlamentosu Suriye tasarısı ile tartışmaların odağında

Avrupa Parlamentosu, Suriye'de iç savaşın başlamasının 10. yılında "Suriye çatışması-Ayaklanmanın ardından geçen 10 yıl" tasarını kabul etti. Kabul edilen tasarıda Rusya, İran ve Türkiye öne çıkarken, YPG/PKK'ya övgü yer aldı.

Avrupa Parlamentosu, Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşın onuncu yılında “Suriye Çatışması – Ayaklanmanın Ardından Geçen 10 Yıl” başlıklı karar tasarını kabul etti.

Söz konusu tasarıda, Suriye halkının demokratik istekleriyle ülkenin birliği, toprak bütünlüğü ve egemenliğine destek vurgulanırken; Birleşmiş Milletler’in siyasi çözüm arayışlarının Esad rejiminin tutumu nedeniyle ilerleyememesinin endişe ile karşılandığı ifade edildi.

Milletvekilleri, soruna askeri çözüm bulunamayacağını ve insani krizin endişe verici olduğunu vurgularken, sahada ilerleme olmadıkça Suriye rejimi ile normalleşmeye karşı çıkıldığının altı çizildi.

Rejimin cumhurbaşkanlığı seçimi güvenilir bulunmazken, Avrupa Parlamentosu yaptırımlarının yalnızca Suriye rejimine değil, İran ve Rusya’yı da kapsayacak şekilde genişletilmesi talep edildi.

Esad rejiminin insan hakları ve uluslararası hukuk ihlalleri kınanırken, Rusya ve İran dışında bölgede Türkiye’nin de ihlallerde bulunduğu iddia edildi. Tasarıda ayrıca Rusya, İran ve Hizbullah güçlerinin Suriye’den çekilmesi çağrısı yer alırken, Türkiye’nin de Suriye’nin kuzeyinden çekilmesi talep edildi. Türkiye’nin bölgeyi yasa dışı biçimde işgal ettiği ve durumun Suriye’de, Orta Doğu’da ve Doğu Akdeniz’de barışı tehlikeye attığı iddia edildi.

AP milletvekilleri, terör örgütü DEAŞ’ın halen bölgede aktif olduğuna vurgu yaparak, DAEŞ ile mücadelede uluslararası koalisyona desteklerini ifade etti. Bölgede ayrıca YPG/PKK güdümündeki Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) “bir müttefik olarak DAEŞ ile mücadeleye ciddi katkı yaptığı” savunuldu.

Tasarıda, Suriyelilere yardım sağlayan Lübnan, Ürdün, Irak ve Türkiye’nin dayanışmasına övgü yer alırken, AB ülkelerinin de bu ülkelerdeki insani yardım programlarına fon sağlamayı sürdürmeleri istendi.