AP milletvekillerinden Romanya ve Bulgaristan talebi

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Romanya ve Bulgaristan’ın Avrupa’daki vizesiz seyahat bölgesi Şengen’e dahil edilmesini istedi.

AP Genel Kurulunun Strazburg’daki oturumunda, Romanya ve Bulgaristan’ın Şengen bölgesine alınması ile ilgili karar tasarısı oylandı.

547 milletvekili ‘evet’ derken, 49 milletvekili ise ‘hayır’ dedi.

Kabul gören tasarıda, Romanya ve Bulgaristan’ın 2022 sonuna kadar Şengen’e katılması için AB Konseyinin acilen karar alınması talep edildi. Bu yönde karar alınması durumunda Avrupa’nın iç sınırlarında iki ülke vatandaşları için uygulanan sınır kontrollerinin kaldırılabileceği belirtildi. Ayrıca söz konusu kontrollerin “ayrımcılığa” neden olduğu kaydedildi.

AP milletvekilleri, Bulgaristan ve Romanya’nın Şengen’e dahil olmak için gerekli şartları yerine getirdiğini dile getirerek, AB ülkelerinin henüz iki ülkeyi Şengen bölgesine davet etme yönünde karar vermemesini eleştirdi. Milletvekilleri, bunun Avrupa Tek Pazarına zarar verdiğini belirtti.

Avrupa Birliği’nin 27 üyesinden Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve İrlanda Şengen bölgesinde yer almıyor. Ancak AB üyeliği bulunmamasına rağmen İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn Şengen içinde bulunuyor.

AP milletvekilleri, 2018, 2020 ve 2021’de de Bulgaristan ve Romanya’nın Şengen’e dahil edilmesini talep eden karar tasarılarını onaylamıştı.