Avrupa Parlamentosu: “Bosna Hersek’te yeniden çatışmalar çıkabilir”

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Bosna Hersek’teki mevcut durum için yeniden iç savaş çıkabilir uyarısında bulundu.

Parlamentoda, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik’in ayrılıkçı söylemleri ele alındı.

Avrupa Halk Partisi grubunun üyesi milletvekili Andrey Kovatchev, “Bu çok yanlış bir sinyal veriyor; yeniden çatışma ve etnik şiddete yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ise durumun endişe verici olduğunu söyledi. Dombrovskis, “Ülke liderlerini gerilimi azaltmak, diyaloğu sürdürmek ve gerilimi körükleyen konuların özünü ele almak için adımlar atma konusunda desteklemeye kararlıyız” dedi.

Kasım ayı sonuna kadar kendi ordu ve yargı sistemini kuracaklarını söyleyen Sırp Cumhuriyeti bölgesinin lideri Dodik, Batı’nın planlarına müdahale etmeye çalışması halinde Bosnalı Sırp dostlarını yardıma çağıracağını belirtmişti.

Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı’ndan Pedro Marques, “100 binden fazla insanın yaşamını yitirdiği iç savaştan yirmi beş yıl sonra Bosna Hersek yine çöküşün eşiğinde. Bu 90’ların şiddetine bir dönüşü işaret edebilir” ifadelerini kullandı.

Marques, Avrupa Birliği’ne, gerekirse Bosna’nın toprak bütünlüğünü korumak için yaptırım uygulama çağrısında bulundu.