Avrupa Merkez Bankası'ndan 11 yıl sonra bir ilk!

Avrupa genelinde yüksek enflasyon ile mücadele için Avrupa Merkez Bankası (ECB) 11 yıl sonra ilk kez 50 baz puan faiz artırımına gitti. Öte yandan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyeleri resesyon ihtimalinin cari dengeyi olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekti.

Tüm Euro Bölgesi ekonomilerinde yaşanan rekor enflasyonun ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) ilk faiz artırımını uzmanların beklentisinin üzerinde yaptı. 

50 baz puanlık faiz artırımı yapan ECB, normalleşmenin farklı hızlarda devam etmesini sağlayacak Aktarım Güvence Enstrümanı'nı (Transmission Protection Instrument - TPI) onayladı.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI FAİZİ SABİT TUTTU

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14'te sabit tuttu.

Dünya'da yer alan habere göre, Merkez Bankası temmuz ayı Para Politikası Kurulu küresel piyasaların en önemli gündem maddesi resesyon ihtimalini öne çıkarırken, küresel çapta yükselen enflasyon ve bozulan beklentilere işaret etti.

Resesyon ihtimalinin cari işlemler dengesine olumsuz etki yaratabileceğini belirten Merkez Bankası, PPK karar metninde kredilerde yeni bir adım atılabileceğinin sinyali de verildi.