Avrupa İslamiyet’i mi kabul edecek?

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Terörist faaliyetleri İslam'dan ayırmak gerekiyor. 'İslami terör' diye bir ifade kullanılamaz." Açıklaması dünya basınında dikkat çekti. Avrupa Birliği İslamı tanımaya kabul etmeye başladı mı? Sorusu akıllara geldi. Detaylar haberimizde…

İspanya’nın Barselona kentinde video konferans ile düzenlenen Akdeniz İçin Birlik formunda yapılan ortak basın toplantısında konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, terör faaliyetlerinin İslam dini ile isimlendirilmesine ve ilişkilendirilmesine karşı çıktı ve bu hareketi okları üzerine çekti. 

19

Josep Borrell’a gelen bir soru üzerine "Terör saldırılarını yapanlar Fransa'da, Almanya'da, Avrupa'da doğmuş kişilerdir. Nesilleri de Kuzey Afrika'dan değil, Kafkasya gibi dünyanın farklı yerlerinden geliyor. Fransa ve Avusturya'da son dönemde meydana gelen terör saldırılarında sebep sonuç ilişkisi aranmamalıdır. Akdeniz'deki sosyo-ekonomik farklılıklarla bağlantılı bir konu değildir." Açıklamasında bulundu.

29

İSLAMIN TERÖRLE HİÇBİR ALAKASI YOKTUR!

İslam dininin terörle bir alakası olamayacağını savunan Borrell, Terörist faaliyetleri İslam'dan ayırmak gerekiyor. 'İslami terör' diye bir ifade kullanılamaz." diye konuştu. Diğer yandan Akdeniz'in kuzeyi ile güneyi arasındaki sosyo-ekonomik farkın arttığına dikkati çeken AB Yüksek Temsilcisi, "Akdeniz'in kuzeyi güneyine nazaran 16 kat daha zengin ve bu azalmıyor, tam tersine artıyor. Birçok sorun da bundan kaynaklanıyor." dedi.

"Akdeniz’deki sorunlara çözüm bulmak için değil, Akdeniz ülkelerinin yaşam kalitelerini yükseltmeye yönelik projeler yaratmak için olduğunu" vurgulayan Borrell, İlişkilerimizi güçlendirecek bir planı kısa zamanda açıklayacağız. Ama kimse mucize olacak bir planı beklemesin. Pandemi ile Akdeniz için bazı fırsatlar da çıktı. Avrupa, endüstrisi ve ilaç sanayisi gibi dalları daha yakınında bulmak istiyor açıklamasına yer verdi.

49