Avrupa imparatorluğu mu kurulmaya çalışılıyor?

Covid-19’un tüm dünya ülkelerine olan etkileri sürerken, Macaristan Devlet Başkanı Viktor Orban’dan ilginç bir çıkış geldi. Orban, ülkesinin Avrupa imparatorluğuna karşı olduğunu dile getirdi. Covid-19’un AB geleceği üzerinde ne gibi etkileri olabilir? AB’nin tamamen birleşmesini ön gören uygulamalar nelerdir?

Yeni tip korona virüsün (Covid-19) ekonomiye, siyasete, toplumsal hayata, insan psikolojisine etkileri her geçen gün artarken, analistler ve uzmanlar pandeminin pek çok kalıplaşmış olguyu da değiştireceği öngörüsünde bulunuyor. Bir taraftan otoriterliğin artacağı, demokratik sistemlere olan güvenin azalacağı ön görüsü yapılırken, diğer taraftan ise küreselleşmenin azalacağı dile getiriliyor.

Tüm ülkeleri etkisi altına alan Covid-19, hiç şüphesiz en fazla zararı Avrupa ülkelerine verdi. Avrupa’nın ekonomik olarak duraksamasına neden olan pandemi, öte yandan siyasi olarak da Avrupa’nın bölünmesine neden oldu. Uzun süredir birlikteliğini dayanışmaya, barışa, ortak kadere dayandırarak sürdüren AB’nin kaderi son dönemde salgın ile birlikte sarsıntıya girmiş durumda. Öte yandan salgın karşısında çaresiz kalan AB, yetkilerini daha fazla genişletip, tek elde toparlamanın yollarını arıyor olabilir. Zira Macaristan Devlet Başkanı Victor Orban’ın ifadeleri AB’nin bu tür bir arayış içerisine girdiğini net bir şekilde gösteriyor.

“AVRUPA'DA KURULMAYA ÇALIŞILAN İMPARATORLUĞUN BİR PARÇASI OLMAYACAĞIZ”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa'da bazı güçlerin ulus devletler yerine “Avrupa Birleşik Devletleri” kurmak istediğini ancak kendilerinin bunun bir parçası olmak istemediğini söyledi. Avrupa'da bazı güçlerin Avrupa ülkelerini içinde barındıran bir imparatorluk kurmak istediğini ve Macar hükümetinin ise bunu kabul etmemesinden dolayı eleştirildiğini iddia etti.

Ülkesinin hiçbir şekilde söz konusu imparatorluğun bir parçası olmayacağının altını çizen Orban: “Avrupa'da imparatorluk inşa etmek isteyenler ulus devletler yerine imparatorluk düzenini, yani ‘Avrupa Birleşik Devletleri’ istiyor. Biz bunun bir parçası olmak istemiyoruz. Biz, Macaristan'ın Macaristan olarak kalmasını istiyoruz.” dedi

AVUSTURYA MACARİSTAN İMPARATORLUĞU HARİTASI

Macar Başbakan Viktor Orban, kendisine ait Facebook sayfasında Macaristan'ın Birinci Dünya Savaşı öncesi sahip olduğu toprakları da içinde gösteren Macaristan haritasını paylaştı. Söz konusu haritanın paylaşılması Hırvatistan ve Romanya hükümetin de tepkisini çekti.

Macaristan'ın Birinci Dünya Savaşı öncesi sınırları, bugünkü Hırvatistan'ın önemli bir bölümü, Sırbistan, Romanya ve Slovakya topraklarını da içine alıyordu.

 

Viktor Orban'ın yaptığı paylaşıma karşılık verilmemesi çağrısında bulunan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, "Bizim arşivlerimizde, bugünkü sınırlarımızdan çok daha büyük olduğumuzu gösteren haritalarımız mevcut. Ama bunları paylaşmayın. Bu haritalar bugün için geçerli değil." dedi.

COVID-19’UN SİYASET ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Kısas sürede tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan Covid-19, virüsü siyaseti de etkiledi. Yönetim alanında da pek çok olgunun sorgulanmasına yol açan salgın, Çin’in politikalarıyla daha da derinleşti. Zira otoriter olan Çin, salgına karşı zafer ilan ederek, galibiyetini yönetim sistemine bağladı. Bu durumda da Batı’nın üzerine inşa edildiği değerlerin kendi içerisinde sorgulanmasına yol açtı.

Pek çok ülke giderek otoriterleşirken, AB’nin de içerisinde bulunduğu durumdan kurtulmak ve ileri de yaşanacak salgınlar karşısında daha hızlı mobilize olmak ve cevap vermek için birtakım yönetmelikler geçireceği düşünülüyor. Sadece Avrupa Birliği için değil tüm dünya ülkeleri için aynı durum söz konusudur. Zira Macaristan Parlamentosu bugün hükümete, Başbakan Viktor Orban tarafından talep edilen ülkeyi “korona virüs salgını boyunca” kararnamelerle yönetme yetkisi verdi. Dolayısıyla dünyanın her bölgesinde otoriter uygulamaların yükseldiğini görmek mümkündür.

ORTAK ASGARİ ÜCRET GİRİŞİMİ

Kurulduğu günden beri kendisini geliştirerek büyüyen AB’nin son dönemdeki uygulamaları üye ülkelerin haklarını yok sayacak boyutlara erişmiş durumda. Zira son yapılan düzenleme Avrupa genelinde ortak bir asgari ücretin uygulanmasını ön görüyor. Fakat bu durumda yaşam standartları yüksek olan AB üyesi ülkeler tarafından eleştirilmeye başlanmış durumda.

AB ülkelerinde sadece Danimarka, İtalya, Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya ve İsveç'in asgari ücret uygulaması bulunmuyor. Bulgaristan'da bu ücret 286 euro iken Lüksemburg'da 2071 euroyu buluyor.

Ortak asgari ücret uygulaması kimi ülkeler tarafından olumlu karşılanırken, kimi ülkeler tarafından da olumsuz karşılanıyor. Özellikle İskandinav ülkeleri ortak asgari ücret uygulamasına karşı. Zira uygulamanın standartlarını düşüreceğinden endişe ediliyor. Öte yandan düşük asgari ücretin bulunduğu diğer ülkeler de ise bu durum olumlu karşılanıyor. Bunun nedeni ise iş gücü kaybının önüne geçecek olması.