Avrupa, DAEŞ tutuklularını tahliye mi edecek?

Belçika, Almanya ve Fransa gibi birçok Avrupa ülkesinin Ankara ile ABD arasında gerçekleşen ''Barış Pınarı Operasyonu'' çerçevesinde verdikleri 120 saatlik ara sırasında, Suriye'nin kuzeyindeki kamplarda tutulan bazı DAEŞ'lileri tahliye ettikleri iddia edildi.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Belçikalı yetkililer Cuma günü, tahliye etmeyi planladıkları DEAŞ'lıların aile üyelerini konuya ilişkin bilgilendirdi. Gazetenin edindiği bilgiye göre Fransa ve Almanya'nın da aralarında olduğu bazı Avrupa ülkeleri de benzer tahliye operasyonlarına hazırlanıyor.

Habere göre tahliye işlemleri, Türkiye ile ABD arasında 'Barış Pınarı Harekatı' kapsamında varılan 120 saatlik ara sırasında gerçekleştirilmesi planlanıyor. İngiltere'nin de yaklaşık 30 İngiliz vatandaşı DEAŞ'lı için benzer bir tahliye kararı alabileceği düşünülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, 'Barış Pınarı Harekatı' öncesinde Suriye'deki askeri varlığını sonlandırma kararı almıştı. Trump, bölgeden çekilmeleriyle birlikte oluşan güvenlik boşluğu sırasında, SDG'nin elinde tuttuğu onbinlerce DEAŞ'lı mahkumun serbest kalacağı yönündeki eleştirilere cevaben yaptığı açıklamalarda, Avrupa ülkelerinin, vatandaşları olan DEAŞ'lıları geri almayarak güvenlik tehdidini artırdıkları eleştirisinde bulunmuştu.