Avrupa'da bağımsızlık isteyen bölgeler

Avrupa'da ayrılıkçı hareketler günden güne artıyor. 2008 ekonomik krizi, mülteciler ve şimdide koronavirüs.. Birleşik Krallık Brexit ile AB'den çıkarken o da kendi içinde bölünmeyle karşı karşıya. Öte yandan İspanya ve Almanya gibi devletlerde de ayrılıkçı hareketler gün yüzüne çıkmaya başladı. Ayrılıkçı hareketlerin yaşandığı Avrupa ülkelerini sizler için derledik.

BİRLEŞİK KRALLIK - GALLER

Galler, 19. yüzyılın ortalarından beri bir bağımsızlık hareketine sahipti ve Gallerli milliyetçi parti olan Plaid Cymru, 1925’te kurulduğundan beri aktif olarak egemenlik için kampanya yürütüyor. Son kamuoyu yoklaması, Galli seçmenlerin %40’ından fazlasının meclis için daha fazla gücü desteklediğini, yaklaşık %25’inin ise tam bağımsızlıktan yana olduğunu öne sürüyor.

110

BİRLEŞİK KRALLIK - İSKOÇYA

İskoç Ulusal partisi 1934’te kurulduğundan bu yana tam bağımsızlık için kampanya yürütüyor.

210

ALMANYA - BAVYERA

Bavyera milliyetçiliği, devletin 1871’de Almanya’ya katılmasından bu yana güçlü olmuştur. Ayrılıkçı Bavyera partisi 1950’lerde önemli bir unsur olsa da, oy oranı on yıllar boyunca düştü. Bununla birlikte, 2018 anketi üç Bavyeralıdan birinin bağımsızlıktan yana olduğunu öne sürdü.

FRANSA - BRETONYA

Bretonya güçlü bir kültürel kimliğe sahiptir ve bölge Cornwall, İrlanda, Man Adası, İskoçya ve Galler ile birlikte altı Kelt ülkesinden biri olarak kabul edilir. Breton milliyetçileri, Fransa içinde veya dışında, yaklaşık 200.000 kişi tarafından konuşulan Breton dili de dahil olmak üzere Breton müziğinin, geleneklerinin ve simgelerinin savunulması ve tanıtımı için özerklik ararlar. Birçok Breton ayrıca Brittany’nin Loire-Atlantique’in bölümünü de içermesi gerektiğini düşünüyor. 2013 anketi, Bretonların %18’inin bağımsızlığı desteklediğini, %37’sinin de kendilerini ilk olarak Breton olarak tanımlayacaklarını,% 48’inin ise Fransız olduğunu söyledi.

410