AB, Rusya Merkez Bankası'nın 200 milyar avroyu aşan varlığını dondurdu

Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Christian Wigand, dondurulan 200 milyar avrodan fazla varlığın faizinin Kiev için kullanılmasının söz konusu olabileceğini belirtti.

AB üyesi 27 ülkenin, savaş sebebiyle şu ana kadar Rusya Merkez Bankası'nın 200 milyar avronun üzerinde varlığı dondurduğu belirtildi. 

Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Christian Wigand, Brüksel'de düzenlediği günlük basın toplantısında Avrupa Birliği'nin savaş nedeniyle şu ana kadar dondurduğu Rusya Merkez Bankası varlıklarıyla ilgili açıklama yaptı.

AB Komisyonu Sözcüsü, Avrupa Birliği'nin yürürlükteki 10'uncu yaptırım paketi kapsamında, üye ülkelerdeki kurumların, Rusya Merkez Bankası'nın bloke edilen varlıkları ve rezervlerini 12 Mayıs'a kadar AB Komisyonuna rapor etmelerinin zorunlu hale getirildiğini hatırlattı.

Wigand, "AB üyesi ülkeler, Komisyona Rusya Merkez Bankası'nın 200 milyar avroyu aşan varlığını dondurduklarını rapor etti" dedi.

Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü, Kiev'e verilen zararın bedelini Moskova'ya ödetmekte istikrarlı olduklarını belirterek, bu konuda çalışmaların yoğun şekilde sürdüğünü açıkladı.

Wigand, Moskova'nın dondurulan varlıklarının, Kiev'de kullanımına yönelik seçeneklerden birinin Rusya Merkez Bankası kaynakları olduğunu ifade etti.

Christian Wigand, bu varlıkların faizinin Ukrayna için kullanılmasının söz konusu olabileceğini açıkladı.

Rus varlıklarının ne şekilde değerlendirileceği konusunda, Avrupa Konseyi yapısı içinde kurulan çalışma grubunun ele alındığını belirten Wigand, bu grubun son toplantısının da dün gerçekleştirdiğini söyledi.