İngiltere'de İşçi Partisi ayaklandı: "AUKUS dünya barışını baltalayabilir"

ABD, İngiltere ve Avusturalya arasında imzalanan nükleer denizaltı anlaşması AUKUS, Birleşik Krallık'ta tepki ile karşılandı.

İngiltere'nin Muhalefet İşçi Partisi üyeleri, ABD ve Avusturalya ile imzalanan AUKUS anlaşmasının ardından sahil kasabası Brighton'da bir araya geldi. 

Parti üyelerinin yapılan anlaşmayı desteklyen açıklamalarının ardından 'acil durum' ilan ederek bir araya gelmesi ve konferansa Birleşik Krallık'ın gölge savunma bakanı olarak adlandırılan John Healey'in de katılması dikkat çekti. 

Parti üyeleri, AUKUS askeri anlaşmasının dünya barışını tehdit ettiğini savunarak "tehlikeli bir hareket" olarak ilan etti ve kabul ettikleri önerge ile Boris Johnson'u protesto etti. 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un anlaşmayı "Hint-Pasifik bölgesinde istikrarı destekleyecek" sözleri ile savunmasını kabul etmeyen İşçi Partisi üyelerinin önergeyi kabul etmesi, eski lider Jeremy Corbyn destekli sol hizbin bölünmesi olarak yorumlandı. 

İşçi Partisi'ne bağlı sendikalardan GMB önergeyi kınayarak, muhalefeti askeri anlaşma ve endüstriyi baltalamakla itham etti. 

Anlaşma, Fransa tarafından da tepki ile karşılanmıştı.