AUKUS pahalıya patladı: Avustralya Fransa'ya tazminat ödeyecek

Geçtiğimiz yıl Fransa ile yaptığı denizaltı anlaşmasını feshederek ABD ile AUKUS imzalayan Avusturalya, Paris yönetimine tazminat ödeyecek.

Güney Çin Denizi’nde Pekin hakimiyetini kırmak isteyen ABD, İngiltere ve Avusturalya ile bir anlaşmaya imza atmıştı. AUKUS adı verilen güvenlik ortaklığı anlaşması, nükleer denizaltıların da yer alması dikkat çekmişti.

AUKUS öncesinde Hint-Pasifik bölgesinde Fransa ile anlaşması olan Avusturalya, Fransa'dan denizaltı satın alma projesini iptal ettiği için Naval Group şirketine 555 milyon euro tazminat ödeyecek.

Tazminat üzerinde varılan anlaşmanın ardından açıklama yapan Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, "Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la görüşmelerimin ardından vardığımız bu tazminat anlaşması adil ve makul. Hem bu görüşmeler hem de dostane şekilde Avustralya ve Fransa arasında yeniden daha iyi bir ilişki kurabildiğimiz için kendisine teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Fransa Savunma Bakanı Lecornu da iki ülke arasındaki anlaşmanın memnun edici olduğunu vurgulayarak "Avustralya'yla karşılıklı ilişkilerimizde yeni bir sayfa açıp geleceğe bakmamızı mümkün kıldı" dedi.