Avustralya'ya 133 milyar dolarlık nükleer denizaltı sağlanacak

Joe Biden, Rishi Sunak ve Anthony Albanese; 2021 yılında oluşturulan AUKUS güvenlik paktının geliştirilmesi için bugün bir araya geldi.

AUKUS paktının liderleri, bugün ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Diego kentinde bir araya geldi.

Liderlerin bugünkü gündem maddelerini paktın geliştirilmesi ve Avustralya’ya sağlanması planlanan nükleer enerjili denizaltılar oluşturdu.

Denizaltı programının önümüzdeki otuz yıllık süreçte 133 milyar Amerikan doları tutması ve Avustralya’da 20 bin kişilik direkt istihdam yaratması bekleniyor.

Avusturya Başbakanı Anthony Albanese, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile de cumartesi günü planla ilgili bilgi paylaşımında bulunmuştu. Albanese, ülkelerle uygun koşullarda brifingler düzenlendiğini kaydetti.

Albanese, “Avustralya’nın yeni savunma politikası” olarak nitelediği pakta ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu, kapasitemizi arttırmak için atılmış bir adım. Avustralya’da denizaltı üretimi sorunu bizim için yüksek önceliğe sahip” şeklinde konuştu.

Pazar günkü açıklamasında Rishi Sunak, Britanya’nın nükleer denizaltı programının modernizasyonu, cephane stoğunun yenilenmesi ve AUKUS’un geleceğinin finanse edilmesi için altı milyar dolarlık bütçe ayırıldığını açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden etkilendiklerini belirten İngiliz Başbakan, “Ekonomik güvenlikten teknolojik tedarik ağlarına, saldırgan bir gücün eylemlerine karşı bir daha savunmasız kalmamak için millî savunmamızı sağlamlaştıracağız” açıklamasında bulundu.