AUKUS'a hipersonik füzeler de dahil edildi

AUKUS savunma ittifakının üyeleri, anlaşma kapsamına hipersonik füzelerin de alındığını açıkladı.

AUKUS olarak da bilinen Avustralya, İngiltere ve ABD arasındaki savunma ittifakı, nükleer denizaltıların ardından hipersonik füzeleri de anlaşma kapsamına aldı. Böylelikle ittifaktaki üç ülke, hipersonik füze geliştirmek için iş birliği yapacak.

Salı günü yapılan ortak açıklamada, "Bugün, hipersonik, karşı hipersonik ve elektronik savaş yetenekleri konusunda yeni üçlü iş birliğini başlatmanın yanı sıra bilgi paylaşımını genişletmeyi ve savunma inovasyonu konusunda iş birliğini derinleştirmeyi taahhüt ettik" ifadeleri yer aldı.

Yeni teknolojilerin geliştirilmesi noktasında da iş birliği vurgusu yapan ittifak üyeleri, “Bu girişimler, siber yetenekler, yapay zeka, kuantum teknolojileri ve denizaltı yetenekleri konusundaki iş birliğini derinleştirmeye yönelik mevcut çabalarımıza katkıda bulunacak. Bu ve diğer kritik savunma ve güvenlik yetenekleri üzerindeki çalışmalarımız ilerledikçe, müttefikler ve yakın ortaklarla bağlantı kurma fırsatlarını arayacağız” açıklamasında bulundu.

ABD ve Avustralya'nın hâlihazırda SCIFiRE adlı bir hipersonik silah programı bulunuyor. İngiliz yetkililer, İngiltere'nin bu programa katılmayacağını, ancak üç ülkenin seçeneklerini artırmak için bölgedeki araştırma ve geliştirme konusunda birlikte çalışacaklarını söyledi.

Liderler, "Rusya'nın Ukrayna'yı sebepsiz, haksız ve hukuksuz işgali ışığında, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve ihtilafların zorlama olmaksızın barışçıl şekilde çözülmesine saygı duyan uluslararası bir sisteme sarsılmaz bağlılığımızı yineledik" dedi. Ayrıca “özgür ve açık bir Hint-Pasifik”e olan bağlılıklarının da altını çizdi.