Dünya Atatürk hakkında ne dedi?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 tarihinde saat 09.05’de hayata gözlerini kapadı. Cumhuriyetin ilan edilmesinden beri Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk için devlet liderleri neler söyledi? Sizler için derledik…

Yeni Türk Devleti ile Ankara Antlaşması´nın imzalanması nedeniyle; "Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı" diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: "Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O´nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahramanla bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum." (Fransız Başbakanı Aristide Briand 1921) 

120

1922´de Türk ordularının zaferi neticesi Anadolu´daki emelleri gerçekleşmeyen İngiltere´nin Türk düşmanı olarak bilinen Başbakanı Lloyd George, Parlamento´da kendisine yöneltilen suçlama ve tenkitleri şöyle cevaplandırmıştır: "Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk Milleti´ne nasip oldu. Mustafa Kemâl´in dehasına karşı elden ne gelirdi." (İngiltere Başbakanı David Lloyd George 1922) 

220

Beyaz Saray'daki görevim tamamlanınca ilk yapmak istediğim şey, zamanımızın bu en dikkate değer şahsiyetini ülkesinde ziyaret etmekti. Kader buna izin vermedi. Bu çapta insanlar dünyaya sık gelmezler. (Franklin D. Roosvelt, ABD Başkanı, 1937)

Kemal Atatürk için daimi bir anıt tesisi münasebetiyle Türkiye'ye tebriklerimi arz ile gurur duyuyorum. O'nun gösterdiği yolda yürüyen büyük ulusunuz çok önemli başarılar elde etmiştir. Türk birliğinin ve ilerleyişinin mimarı Atatürk'ün hatırasını anmak için yapılan bu tören, dünyanın her tarafından hür insanlara ilham kaynağı olmuş bir zata çok yerinde bir saygıdır. (Dwight D. Eisenhower, ABD Başkanı, 1953) 

420