Asya'daki enerji haritası yeniden çiziliyor

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, Asya’daki enerji piyasalarının seyrini de değiştirdi. Avustralya, Rusya’dan doğan boşluğu değerlendirerek Güney Kore ve Japonya’ya doğalgaz ihracatını artırdı.

Ukrayna savaşı küresel emtia piyasalarını olumsuz etkilerken, Asya-Pasifik'in enerji haritası yeniden çiziliyor. Avustralya, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle oluşan boşluğu doldurmak için harekete geçiyor.

Avustralya'nın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı Woodside, Asya'dan gelen talebin arttığını bildirdi. ABD ve Katar LNG ihracatlarını Avrupa'ya yönlendirilirken, Avustralya ise Güney Kore ve Japonya'ya açılarak Rusya'dan daha fazla pazar payı elde etti.

Diğer yandan, Avustralya’nın enerji kaynaklarının en büyük alıcılarından ikisi olan Japonya ve Çin, enerji ürünlerinin ithalatını düşürmenin yollarını arıyor. Çin'in artan yerli kömür üretiminin Avustralya’dan yapılan ithalatı düşürmesi bekleniyor. Ayrıca Çin’in Avustralya’ya yönelik resmi olan yaptırımlarının da bu durumda etkili olduğu düşünülüyor.

Avustralya’nın yenilenebilir enerji kaynakları için çalışmaları da sürüyor. Ülke, her yıl yaklaşık 58 milyon petajul güneş ışığı alan ve toplam enerji tüketiminin 10 bin katına eşdeğer en yüksek güneş radyasyonuna sahip. On yıl sonra tamamlanması beklenen Avustralya-Asya PowerLink projesi, kuzey Avustralya'da dünyanın en büyük güneş enerjisi çiftliğine sahip Singapur ve Endonezya'ya enerji sağlamaya yardımcı olacak.

Hidrojen enerjisi alanında projeler geliştiren Avustralya, yenilenebilir kaynaklar için gerekli olan kritik mineralleri de üretiyor. Bu nedenle ülkenin bölgesel bir yenilebilir enerji santrali olma konusunda güçlü bir konumda olduğu belirtiliyor.