Asya ülkeleri kısıtlamaları kaldırıyor

Güneydoğu Asya’nın bazı bölgeleri, aylarca süren karantinanın ardından “sıfır Covid” politikasını geride bırakarak açılmaya hazırlanıyor. Endonezya, Tayland ve Vietnam’ın da aralarında olduğu bazı ülkeler, uzmanların erken olduğu uyarılarına rağmen turizm endüstrisini canlandırmak için açılma planı yapıyor.

Haziran-Ağustos ayları arasında birçok Güneydoğu Asya ülkesi, Covid-19 salgını dalgasını kontrol etmek amacıyla katı kısıtlamalar getirdi.

110

Malezya ve Endonezya ülke çapında karantina uygularken, Tayland ve Vietnam yüksek riskli bölgelerde karantina uyguladı. Bu kısıtlamalar altında, milyonlarca kişiye mümkün olduğunca evde kalmaları söylendi ve yurt içi seyahatleri yasaklandı; okullar kapatıldı, toplu taşıma askıya alındı ve toplantılar yasaklandı.

210

Kısıtlamalardan bu yana bölge genelinde günlük vakalar sayıları düşse de hala yüksek seyretmeye devam ediyor. Johns Hopkins Üniversitesi'nden elde edilen verilere göre, Filipinler günde yaklaşık 20 bin vaka bildiriyor. Tayland, Vietnam ve Malezya'nın ise her 24 saatte yaklaşık 15 bin vaka kaydediyor. Vaka sayılarında en fazla düşüş yaşanan ülke Endonezya'da günde birkaç bin vaka bildiriliyor.

Endonezya, Tayland ve Vietnam’ın aralarında bulunduğu bölge ülkeleri, sınırları ve kamusal alanları yeniden açarak özellikle ülke ekonomisi için hayati önem taşıyan turizm endüstrisini canlandırmak istiyor. Ancak uzmanlar, bölgedeki düşük aşılama oranları ve Çin’in Sinovac aşısı dahil olmak üzere kullanılan düşük etkili aşıların yaygın kullanımı nedeniyle açılmaların sonucunun felaket olabileceği yönünde uyarıda bulunuyor.

410