İstanbul'u saran Asya Kaplan Sivrisineği hakkında neler biliniyor?

İstanbul’da yaşayanların kâbusu hâline gelen, ‘’Asya Kaplan Sivrisineği’’ yayılmaya devam ediyor. Diğer sinek türlerinden oldukça farklı ve saldırgan olduğu söylenen Asya Kaplan Sivrisineği hakkında neler biliniyor? Asya Kaplan Sivrisineği zehirli mi?

İstanbul halkı, ‘’Asya Kaplan Sivrisineği’’ adı verilen yeni bir sinek türüyle karşı karşıya. Vücutta yaralara neden olan bu türün Asya Kaplan Sivrisineği olarak tanınan ‘’Aedes albopictus’’ olduğu ortaya çıktı. Peki, bu türün diğerlerinden farkı nedir? Nasıl önlemler alınmalı?

ASYA KAPLAN SİVRİSİNEĞİ NEDİR?

Asya Kaplan Sivrisineği olarak anılan bu türün, diğerlerinden farkı agresif olması ve su birikintilerinde hızlı bir şekilde üremesi. 

Konuyla ilgili İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kerem Öter de bu türün, bildikleri sivrisineklerden gerek biyolojik gerekse morfolojik olarak çok farklı olduğunu aktardı.

NASIL ÖNLEMLER ALINMALI?

Bu istilacı ve agresif türün diğer sivrisineklerden farklı olarak küçük yapay su birikintilerinde ürediklerini aktaran Doç. Dr. Öter, vatandaşların bu konuda alabilecekleri önlemlere de değindi:

“Biz bu sivrisineklerin üreme yerleri olarak geniş su rezervlerini, dere kenarları, göl, gölet ve foseptik çukurları biliyoruz fakat bu tür, üreme yeri olarak insan yapımı, yapay su kaplarını kullanır. Bu nedenle bahçelerde, balkonlarda herhangi bir su kabı varsa ve gereksiz ise bunu boşaltın. Kullanmanız gerekiyorsa da üstünü bir file veya kapakla kapatın ki sivrisinek buralara gelip yumurtalarını bırakamasın. Evlere sineklik takılabilir. Açık ortamlarda ise açık renkli kıyafetler tercih edilmeli.”