Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan muhteşem köprüler

İstanbul, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi iki yakayı birbirine gerdanlık gibi bağlayan köprüleriyle dikkat çekiyor. Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan, İstanbul'u muhteşem köprülerine dair tüm detaylar haberimizde..

İstanbul, iki kıtayı bir araya getiren nadide bir şehir. Tarihi, siyasi, ticari ve kültürel değerini yüzyıllardır koruyan bu özel şehrin iki yakasını bir araya getirme fikri milattan önceye kadar uzanıyor. Tarih boyu bu coğrafyada hüküm sürmüş tüm medeniyetlerin en büyük hayallerinden biri, iki kıtanın bir araya getirilmesiydi.

112

İstanbul'un 20’inci yüzyılın ikinci yarısından sonra hızlı bir kentleşme sürecine girmesi, yerleşim yerlerinin büyümesi, göç dalgaları ve trafiğin artmasıyla İstanbul Boğazı'nda köprülerin yapılması için ilk adımlar atıldı. Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan ilk köprü olan ve yapımı öncesinde büyük tartışmalar yaşanan eski adıyla Boğaziçi Köprüsü, bugünkü adıyla ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Cumhuriyetin 50’inci yıl dönümü olan 29 Ekim'den bir gün sonra 30 Ekim 1973'te açıldı.

212

Köprünün resmi adı 26 Temmuz 2016'ya kadar Boğaziçi Köprüsü olarak geçti. 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında köprü üzerinde hayatını kaybedenlerin anısına köprünün adı ‘’15 Temmuz Şehitler Köprüsü’’ olarak değiştirildi

Köprünün ilk tabliyesi 17 Eylül 1987'de yerine yerleştirilirken 4 Şubat 1988'de tabliyelerin montajı tamamlandı. Yapımı için 1100 iş günü öngörülen köprü, 29 Mayıs 1988'de tamamlanarak, 3 Temmuz 1988'de hizmete girdi. Köprünün hizmete alınmasının üzerinden 31 yıl geçti. Kule ayakları arasındaki orta açıklığı 1090 metre olan köprünün kule temelleri boğazın iki yakasındaki yamaçlara yerleştirildi. 

412