DSÖ: AstraZeneca aşıları yoksul ülkelere gönderilecek

Danimarka, AstraZeneca'nın geliştirdiği koronavirüs aşısını, kan pıhtılaşması yaptığı gerekçesiyle durdurdu. Aşıyı artık kullanmayacaklarını açıklayan Danimarka, elinde kalan aşıları yoksul ülkelere dağıtmayı planlıyor.

Danimarka hükümeti, AstraZeneca’nın geliştirdiği koronavirüs (Covid-19) aşısını durdurma kararı aldı.

Danimarka Sağlık Ajansı Başkanı Soren Brostrom, “Kanda pıhtılaşma gerçek ve çok ciddi yan etkiler gösteriyor. Yapılan incelemeler sonucunda aşılama sürecimizi AstraZeneca’nın aşısı olmadan devam ettirmeye karar verdik” dedi.

Böylelikle ilk kez bir ülke AstraZeneca’nın aşısını tamamen kullanımdan kaldırmış oldu. Danimarka’nın aşıyı tamamen durdurma kararı almasının ardından Dünya Sağlık Örgütü  (DSÖ) Avrupa Başkanı Hans Kluge, bu aşıları ekonomik açıdan gelişmemiş ülkelerle paylaşmayı düşündüğünü  açıkladı.

AstraZeneca’nın koronavirüs aşısını geçici olarak durduran diğer ülkeler şöyle; İsveç, Fransa, Danimarka, Almanya, Hollanda, İzlanda, İrlanda, Norveç, İtalya, Avusturya, Estonya, Litvanya, Letonya, Bulgaristan, Romanya, Tayland, Endonezya, Lüksemburg ve İspanya. 

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’nun (MHRA), açıkladığı bilgiye göre ülkede 7 kişi aşıyı olduktan sonra kan pıhtısından dolayı hayatını kaybetti. Ancak bu bilgiye rağmen İngiltere aşıyı kullanmaya devam ediyor.

5.8 milyonluk nüfusa sahip Danimarka’da ise bu güne dek yaklaşık 1 milyon insan aşı oldu. Danimarka halkının yüzde 77’si Pfizer-BioNTech aşısı olurken, yüzde 7.8’i Moderna ve yüzde 15.3’ü AstraZeneca aşısı oldu.