Aspirin kanserden ölme riskini yüzde 20 azaltıyor

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, aspirinin kanserden ölme riskini yüzde 20 oranında azalttığı ortaya çıktı.

İngiltere’nin Cardiff Üniversitesi’ndeki bilim insanları, yeni bir araştırmaya imza attı. 18 farklı kanser türünün incelendiği çalışma kapsamında, toplamda 118 gözlemsel araştırma incelenerek sistematik bir derleme yapıldı. Ardından ise toplamında 250 bin kanser hastasına ait veriler bir araya getirildi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar ''eCancermedicalscience'' dergisinde yayınlandı. Kamuoyuyla paylaşılan sonuçlara göre, aspirin kullanan birçok farklı kanser türü hastasının ölüm riski yüzde 20 oranında düşüş kaydetti.

ASPİRİN KULLANMAK KANSERE ÇARE Mİ?

Söz konusu çalışmada, aspirin kullanımının birçok kanser türünde takviye edici bir tedavi olarak kullanmanın, tedavinin etkinliğini artırdığı belirtildi. Ayrıca bu bilginin hastalarla paylaşılması gerektiğinin altı çizildi. 

Aspirinin etkilerini 50 yıldan fazladır çalıştığını kaydeden Prof. Peter Elwood, ''Aspirinin kanserle ilişkili biyolojik mekanizmaları beni ve ekibimi son yıllarda fazlasıyla şaşırttı. Bu etki, birçok farklı kanser türünde geçerli. Bu nedenle, aspirinin birçok kanser türü için ilave bir tedavi olarak kullanımına ilişkin mevcut bilimsel verileri gözden geçirmek istedik.

Genel olarak baktığımızda, kanser teşhisinden sonraki herhangi bir zamanda aspirinin alan hastaların hayatta kalma oranının, aspirin almayan hastalara kıyasla %20 fazla olduğunu gördük” diye konuştu.