Hafter’den Türkiye çıkışı

Eylül ayında Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda Libya’daki taraflar arasındaki ateşkesin bozulmasına ramak kalırken, Hafter, barış yanlısı Türki askerlerinin Libya’da bulunmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ateşkes tehlikeye düşerken, Hafter nihai hedefinin meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni zayıflatmak olduğunu gözler önüne serdi.

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı Trablus Koruma gücü ile Terhune Yedinci Tugayı arasındaki çatışmalar iki gündür devam ediyor. UMH, daha önce feshedildiğini açıkladığı Terhune Yedinci Tugayı'na ait güçleri Trablus'un askeri sınırlarından çekilmemekle suçluyor. Trablus Koruma Gücü'nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada isim verilmeden Terhune Yedinci Tugayı işaret edilerek, "Silahlı grupların Trablus'a düzenlediği saldırıyı püskürttük. Halkın can ve mal güvenliğini sağlamak için bu grupların saldırısına engel olmaya çalışıyoruz. Silahlı gruplar Trablus’un askeri bölge sınırları dışına çekilme sözüne bağlı kalmadı" denildi.

Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Sağlık Bakanlığı Trablus'taki çatışmalarda 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 52 kişinin yaralandığını, yaralılar arasında çocuklar ve kadınların da bulunduğu belirtti. Libya’da UHM’ye bağlı Trablus Koruma Güçleri ile başkentin güneyindeki bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmeye çalışan Terhune Yedinci Tugayı güçleri arasındaki çatışmalar 26 Ağustos'ta başlamıştı. Çatışmalarda 78 kişinin hayatını kaybettiği ve 210 kişinin yaralandığı duyurulmuştu. Taraflar arasında Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda 4 Eylül'de ateşkes sağlanmıştı.

HAFTER’DEN TÜRKİYE ÇIKIŞI

Libya Ulusal Ordusu (LUO) lideri darbeci Halife Hafter, Liya’nın bağımsızlığının 60’uncu yıldönümü nedeniyle Bingazi kentinde düzenlenen törenlerde Türkiye’yi hedef alan açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesine izin veren tezkerenin uzatılma kararının ardından gelen açıklamada, barış yanlısı Türk askerleri eleştirildi.

Arab News’te yer alan habere göre, bölgedeki barışın tesisi için görev Türk askerlerinin varlığından rahatsız olan ve meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin daha fazla güçlenmesini istemeyen Hafter, “Türk ordusunun postalları toprağımızı kirlettiği sürece ne güvenlik ne de barış mümkün olacak” dedi.

Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesine izin veren tezkerenin 2 Ocak 2021’den itibaren 18 ay uzatılmasına gönderme yapan Hafter, “Sömürgeleştiren düşmanın iki seçeneği var: Ya barışçıl bir şekilde ayrılmak ya da zorla kovulmak. Türkiye barışı reddetti ve savaşı seçti. O halde işgalciyi inanç, irade ve silahlarla kovmaya hazırlanın” ifadelerini kullandı.

UMH VE LUO ARASINDA TUTUKLU TAKASI

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) güçleri ile Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı güçler arasında karşılıklı olarak yapılan suçlamalara, Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) himayesindeki ateşkesin kırılganlığına ve iki tarafın da temas alanlarında askeri takviyeleri artırmasına rağmen dün akşam taraflar arasında 5 + 5 Ortak Askeri Komite çerçevesinde tutuklu takası gerçekleşti.

UMH’ye bağlı 18 tutuklunun LUO’ya bağlı 33 tutuklu karşılığında serbest bırakılmasını öngören takas, Ortak Askeri Komite üyelerinin yanı sıra Zintan ve Sabratha şehirlerinin ileri gelenlerinin huzurunda gerçekleşti. Ülkenin güneybatısındaki Eş-Şuveyrif bölgesinde (başkent Trablus'un 417 kilometre güneyinde) gerçekleşen takas ile ilgili olarak açıklamada bulunan LUO'ya bağlı Ahlaki Rehberlik İdaresi Başkanı Tuğgeneral Halid el-Mahcub, “Ateşkes anlaşmasının sonucuna uygun olarak tüm tutuklular serbest bırakılana kadar çabalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.