Avrupa'nın batısında rekor sıcaklıklar kaydedildi

Etkileri Dünya çapında çok sert şekillerde hissedilen iklim değişikliği, Avrupa’da yeni bir rekora sebep oldu.

Dünyada farklı felaketlere sebep olan iklim değişikliği, İspanya ve Fransa’da kuraklık ve aşırı sıcaklık biçimlerinde tezahür etti.

HT’nin aktardığına göre, İspanya’da son 61 yılın en sıcak ekim ayı yaşandı. İspanya Devlet Meteoroloji Ajansı’nın (AEMET) yayınladığı verilere göre güneydeki Melilla’da 37ºC’yi gören sıcaklıklar, kuzeydeki Bilbao kentinde 23ºC’yi gördü.

AEMET, ülkenin güney ve doğu bölgelerindeki kentlerde rekor sıcaklıkların görüldüğünü kaydederken, en düşük sıcaklıkların mevsim normallerinin beş ilâ 10 derece üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Ajans, aynı zamanda ülkedeki barajların ortalama doluluk oranlarının %31 civarında olduğunu da ifade etti. Kuraklık sorununun bu seviyelere ulaşması sebebiyle bazı kentlerde zorunlu su kesintilerine gidildi.

İspanya’nın yanında Fransa’da da rekor sıcakların görüldüğü kaydedildi. Fransız Meteoroloji kurumu Metro-France’ın yayınladığı verilere göre, ülkede 1945 yılından beri en sıcak geçen ekim ayı yaşandı. Ülkede hava sıcaklıkları ortalama olarak 17ºC bandında seyrederken uzmanlar sıcaklıkların mevsim normallerinden dört ilâ beş derece daha fazla olduğuna dikkat çekti.