Koronavirüs: Aşılamanın en düşük olduğu iller hangileri?

Türkiye'de iki ve üçüncü doz aşılama oranının düşük seviyelerde kalması nedeniyle koronavirüse karşı toplumsal bağışıklık sağlanamadı ve vaka sayıları yeniden pik yaptı. Açıklanan son verilere göre Türkiye'de birinci doz aşılama ortalaması yüzde 63,61 ikinci doz ortalaması ise 36,80 olarak kayda geçti. Peki, aşılama oranının en düşük olduğu iller hangileri? İşte, Sağlık Bakanlığı’nın 26 Temmuz verilerine göre, aşılamanın en düşük olduğu o iller...

Türkiye’de, vaka sayılarının düşmesi ve aşılama çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte 1 Temmuz itibariyle koronavirüs (Covid-19) tedbirleri esnetilmiş ve normalleşmeye gidilmişti. Ancak son dönemde tüm dünyada yoğun olarak görülen delta varyantı nedeniyle vaka sayıları yeniden artışa geçti.

127

Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre, son 24 saatte 223 bin 837 koronavirüs testi yapıldı, 14 bin 230 kişinin testi pozitif çıktı. 55 kişi ise koronavirüsten hayatını kaybederken, 5 bin 211 kişi iyileşti.

227

Sağlık Bakanlı’nın resmi sayfasından paylaşılan tablo da, Türkiye'de birinci doz aşılama ortalaması yüzde 63,61, ikinci doz ortalaması ise 36,80 olarak kayda geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı olma oranının düşük olduğu illerde vaka sayılarının yükselişte olduğunu belirtti. 

Sağlık Bakanlığı’nın 26 Temmuz verilerine göre, aşılamanın en düşük olduğu iller şöyle: 

● Bayburt

427