Covid-19 aşısını ilk hangi ülke bulacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi can almaya devam ederken, dünyanın dört bir yanındaki ilaç şirketleri ve ülkeler arasındaki rekabet sürüyor. Söz konusu taraflar ilk olarak kâr elde etmek, ikinci olarak da katılımlarını ve liderliklerini göstermek istiyorlar. Peki kim galip gelecek, koronavirüs aşısını ilk kim bulacak?

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi can almaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, koronavirüs salgınının çözümü olabilecek aşıyı geliştirebilmek için yoğun bir çaba sarf ediyor. İlaç şirketleri ve ülkeler arasındaki rekabet ise gün geçtikçe kızışıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün verilerine göre, 31 Temmuz itibarıyla dünya genelinde Covid-19'a karşı 26 aşı adayı klinik deneme, 139 aşı adayı ise klinik öncesi değerlendirme aşamasında bulunuyor. Bununla birlikte en çok aşı çalışmasının yapıldığı Çin'de 9 aşı adayı insanlar üzerinde test ediliyor.

Çin'den sonra ise ABD'nin 8 aşı adayı klinik deneme etabında. ABD'nin en gelişmiş aşısı Moderna şirketi tarafından üretiliyor. Yetkililer bu aşının önümüzdeki sonbaharda hazır olabileceğini ifade ediyor.

KLİNİK DENEMELERİN ETAPLARI NELER?

Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor. Klinik denemelerin ilk aşamasında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşı adayının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor.

İkinci aşamada, güvenilirliği doğrulanan aşı adayının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor.

Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

İLK AŞI NE ZAMAN PİYASAYA SÜRÜLECEK?

Financial Times’ın haberine göre, bir dozunun 50 ila 60 dolar arası olabileceğini tahmin edilen aşının klinik çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı henüz net değil ancak DSÖ, kullanıma hazır bir aşının 2021 ortasından önce piyasaya sürülemeyeceğini açıkladı.

Ayrıca Çin ve ABD’nin yanı sıra, Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda, Rusya, İsviçre, İran, Kanada ve Türkiye gibi çok sayıda ülkede bir an önce salgına çözüm olabilecek aşıyı bulabilmek adına adeta savaşıyor. Piyasaya sürülecek ilk Covid-19 aşısının hangi ülke tarafından bulunacağı şimdilik bilinmiyor olsa da Çin ile ABD’nin aşı çalışmalarındaki başarısı, ip ucu niteliği taşıyor.