AB bloğu dışındaki ülkeler de aşı sertifikası alabilecek

Aşı pasaportuyla AB blogu kapsamında serbestçe seyahat etme hazırlığında olan Avrupa’dan tüm dünyayı ilgilendirecek bir açıklama geldi. Avrupa Birliği yetkilileri, birlik üyesi olmayan ülke vatandaşlarının da, koronavirüs aşı sertifikası alabileceğini duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) Adalet Komiseri Didier Reynders, koronavirüs (Covid-19) aşılarını AB dışındaki ülkelerde yaptıran kişilerin de aşı sertifikası almak için başvuru yapabileceklerini söyledi. 

Reynders yaptığı açıklamada, "Eğer ‘üçüncü ülke vatandaşları’ aşı olduklarına dair kanıt sunarlarsa, Avrupa Birliği sınırları içinde seyahat etmek için koronavirüs aşı sertifikası alabilecekler. Bu sertifikaya sahip olmaları koşuluyla, AB üyesi olmayan ülke vatandaşları da seyahat iznine sahip olabilir" dedi. 

Söz konusu aşı sertifikası düzenlemesinin, 7-10 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanan Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda onaylanması bekleniyor. 

Düzenlemeye göre, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek aşı sertifikası ücretsiz olacak.

AŞI SERTİFİKASI UYGULAMASI NASIL OLACAK?

Kağıt veya dijital olarak hazırlanacak aşı sertifikası, kişilerin koronavirüs aşısı olup olmadığını, olduysa, nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi içerecek. Ayrıca hastalığı geçirenlerin iyileştiğine dair bilgi ile birlikte, koronavirüs test sonucu da yer alacak.

Sertifikayla AB'de onaylı koronavirüs aşıları olmuş kişilere yönelik seyahat kısıtlamaları kaldırılabilecek. Ancak AB ülkeleri, diğer aşıları kabul edip etmeyeceklerine kendileri karar verecek.

AB üyesi ülkeler, sertifika yürürlüğe girdikten sonra ek test veya karantina gibi seyahat kısıtlamalarından kaçınacak. Halk sağlığının korunması gibi durumlarda ise ülkeler ek tedbirler alabilecek.