Aşı pasaportu nasıl kullanılacak?

Normalleşme adımları atan ülkeler, 2020 yılında küçülen ekonomik değerleri için projelerini duyurmaya başladı. Avrupa Komisyonu “Aşı Pasaportu Yasası”na hazırlanırken Yunanistan ve İspanya 2021 yılının yaz aylarında ülkelerine turist çekmek için harekete geçti. Avrupa’da Çin’den gelen aşıları uygulayan Türkiye’ye karşı tavır da dikkatlerden kaçmadı.

Avrupa kısa sürede yeni bir ortaklık kurmaya hazırlanıyor. “AB Ortak Aşı pasaportu” için çalışan bürokrat, hukukçu ve personellerin Avrupa içerisinde onaylanan aşıları uygulayan ülkeleri bir araya toplama çalışmalarının sonunda “Aşı Pasaportu Yasası” çıkması bekleniyor.

Fikir ilk kez Yunanistan’dan çıkarken İspanya, Bulgaristan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin desteği ile yasamaya kadar uzanan süreçte turizm ve turizm kaynakları ön planda.

Almanya Başbakan’ı Angela Merkel bu ortaklığa çekimser yaklaşırken Türkiye’nin de ortaklıkta yer alması mümkün görünmüyor. Çin’den gelen aşıları kullanan Türkiye’yi devre dışı bırakmak olarak da yorumlanan bu yasama faaliyeti, Dijital Aşı Pasaportu tasarısı sunulduğunda AB’den ayrılan İngiltere’yi de etkileyecek mi sorusu gündeme geldi.

AŞI PASAPORTU NASIL KULLANILACAK?

Üç ay sürmesi ve üye ülkeleri kapsaması planlanan aşı pasaportunun hepsinin aynı renk olması ve kredi kartı boyutlarında tasarlanması planlanıyor. Üzerinde QR kod bulunacak olan pasaportlar bu QR kodların okutulması ile işleme alınacak. Bu kodu okutanlar ise özgürce seyahat edebilecek.

Sözcü’den Ali Bilgin’in haberine göre, yolculuklar ile birlikte tiyatro, havuz, restoran ve eğlence yerlerine aşı pasaportu kullanılarak girilecek. Türkiye, kendi aşı pasaportunu oluştursa bile AB’nin uygulamasının dışında kalacak. Bu nedenle de AB ülkeleri tarafından tanınmayacak. Türkiye turizmini de etkileyecek olan bu yasa sonrasında seyahat pasaportlarının yanı sıra aşı pasaportu taşınması da zorunlu hale gelecek.


Oracle, Microsoft ve Salesforce tarafından hazırlanan aşı pasaportları basılı ve dijital olarak kullanılacak. Pasaportlarda kişisel bilgiler gizli tutulacak.