AB: Temmuzda yetişkin nüfusun yüzde 70'ini aşılamış olacağız

Aşı pasaportuyla AB blogu kapsamında serbestçe seyahat etme hazırlığında olan Avrupa ülkeleri, yetişkin nüfusun yüzde 70'inin temmuz ayında koronavirüse karşı aşılanmış olacağını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler aşı pasaportuyla AB blogu kapsamında serbestçe seyahat etme hazırlığında. Bu kapsamda birlik içindeki aşılama çalışmaları da hız kazandı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, birlik ülkelerinin aşılama hedefini açıkladı. Üye ülkeler, nüfuslarının yüzde 70’ini temmuzda koronavirüse (Covid-19) karşı aşılamış olmayı hedefliyor.

BioNTech-Pfizer'in fabrikasını ziyaret eden von der Leyen, Özlem Türeci ile açıklamalarda bulundu. Aşılamaların hız kazanmaya başladığını belirten AB Komisyonu Başkanı, birlik üyesi ülkelere 150 milyon dozun üzerinde aşı gönderildiğini ve 123 milyon doz aşının da uygulandığını kaydetti.

Von der Leyen, AB'de en fazla kullanılan aşının BioNTech-Pfizer aşısı olduğunu belirterek "BioNTech-Pfizer'in muazzam çabaları ve teslimatlarını hızlandırmalarıyla temmuzda AB'deki yetişkin nüfusun yüzde 70'ini aşılayacak yeterli dozumuz olacağına inanıyorum" dedi.

‘’VARYANTLARA KARŞI BİLİMİ KULLANACAĞIZ’’

BioNTech olarak kanser tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilecek ilaçlar için mRNA teknolojisi üzerinde 20 yıldır çalıştıklarını ve bu tecrübeyi koronavirüs aşısına aktardıklarını söyleyen Özlem Türeci de, "Bilim ve teknoloji fark yaratabilir. Bilim ve teknolojiyi sağlık ve hayatta kalmak için kullanabiliriz, bunu yapmaya devam edeceğiz. Şimdi önümüzde başka zorluklar var. Virüslerin varyantlarına karşı da bilim bize eşlik edecek" diye konuştu.

Öte yandan AB ülkeleri hedeflediği gibi temmuz ayında yetişkin nüfusunun yüzde 70'ini aşılamayı başarabilirse bu durum, 2021'de AB turizmini oldukça olumlu etkileyecek. 

 “Dijital yeşil sertifika” olarak adlandırılacak aşı pasaportuyla AB vatandaşları, AB bloğu kapsamında seyahat edebilecek. Böylece seyahat eden bireylerin Covid-19 sicili kontrol edilecek.