Aşı karşıtlığı oranının en yüksek olduğu ülkeler hangileri?

Son yıllarda artan aşı karşıtlığı Türkiye’de ve dünyada yükselmeye devam ediyor. Konuya ilişkin birbirinden farklı görüşler karşımıza çıkarken uzmanların aşıların uygulanması konusunda verdiği mücadele de sürüyor. Peki, aşı tartışmasında son veriler ne söylüyor? Bireysel bir tercih olarak görülen aşı karşıtlığı, toplumsal bağışıklığı nasıl etkiliyor?

İlk etapta yıllarca süreceği öngörülen koronavirüs (Covid-19) pandemisi, aşılama çalışmalarının hızlanmasıyla kısa süre içinde kontrol altına alındı. Ancak virüsün delta varyantının, tüm dünyaya yayılması salgının seyrini bir kez daha değiştirdi. 

118

Koronavirüsün alttürü olarak ortaya çıkan ve şu anda tüm dünyada en baskın virüs tipi olarak kabul edilen varyantın, bulaşıcılık oranı oldukça fazla. Aşılar ise delta varyantının bulaşıcılığını tam olarak önlemese de, hızını ve etkisini azaltmada oldukça etkili. 

218

Ancak dünyada tek ve çift doz aşısını yaptıran kişilerin delta varyantlı koronavirüse yakalanması nedeniyle aşı karşıtlığı büyük oranda artmış durumda. Aşıların varyant virüslere karşılı etkili olmadığına yönelik oldukça yaygın bir kanı söz konusu. 

Fakat bilim insanları, iki doz aşı olanların virüse yakalansalar dahi hastalığı hafif şekilde atlattıklarının altını çiziyor. Uzmanlar, özellikle iki doz aşı olanlar arasında ağır şekilde hastalanma, hastaneye yatma ve ölüm oranı belirgin bir şekilde azaldığına dikkat çekiyor. 

418