Aşı kapitalizmi büyüyor: AB yoksul ülkelere aşı göndermeyecek!

Küresel kamuoyunda aşı krizi devam ederken, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’den dikkat çeken bir açıklama geldi. Leyen, AB’nin yoksul ülkelere Covid-19 aşısı gönderemeyeceğini belirtti.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs (Covid-19) pandemisi yayılmaya devam ediyor. Virüse çare olabilecek aşının bulunmasına rağmen binlerce kişi virüs nedeniyle yaşamını yitiriyor. Özellikle kapitalist sistemin yarattığı eşitsizlik nedeniyle, dünya nüfusunun önemli bir bölümü hâlâ aşıya erişemedi. 

Avrupa Birliği (AB) aşı çalışmalarının sonuç verdiği günden bu yana, aşı dağıtımındaki eşitsizliğin önüne geçmek için çalışmalar yürüttüklerini ifade ediyor. Bu kapsamda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) ortaklığıyla “COVAX” adlı bir program geliştirildi. Ancak tüm çabalara rağmen yeterli miktarda aşı yoksul ülkelere ulaştırılamadı. Peki, AB gerçekten elinden geleni yaptı mı?

İlk günden bu yana aşıda önceliğin gelişmiş ülkelerde olacağı tahmin ediliyordu ancak AB, DSÖ ve GAVI gibi kuruluşların, her fırsatta ‘adil’ bir düzen vurgusu yapması aşı kapitalizmine karşı umut ışığı oldu. Ancak verilen tüm vaatlere rağmen ekonomik açıdan zor durumda olan gelişmemiş ülkeler, aşıya erişemedi ve nüfuslarını virüse karşı koruyamadı. Gelişmiş ülkelerde ise durum bunun tam tersiyken kapitalist sistemin dünyada yarattığı eşitsizlik bir kez daha kendini gösterdi.

YOKSUL ÜLKELERE AŞI YOK

Sorunun aşı tedarik sürecinden kaynaklandığı her fırsatta ifade edilse de AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’nin son açıklaması bunun gerçek sebep olmadığını gösterdi. Leyen konuya ilişkin Alman basınına yaptığı son açıklamada, "Üye devletlerden aşıları kendilerinin alması için çok fazla baskı var" ifadelerini kullandı.

Yoksul ülkelere aşı erişimi sağlayan uluslararası COVAX girişimine AB'nin verdiği mali desteğin altını çizen AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, "AB'nin aşıyı doğrudan diğer ülkelerle paylaşma mekanizması ancak AB'de daha iyi bir üretim durumuna sahip olduğumuzda başlayacaktır" dedi.

AB, şu ana kadar önde gelen Covid-19 aşı üreticilerinden yaklaşık 2,6 milyar aşı dozu sipariş etti. Ancak mart ortası itibarıyla AB'ye üye 27 ülkenin tamamına yaklaşık 70 milyon doz aşı teslim edildi.