Aşı çalışmaları neden durduruluyor?

Yüz milyonlarca insanı etkileyen, onlarca milyon insana bulaşan ve bir milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan Kovid-19 salgınında 10 ay geride kaldı. Geçtiğimiz süre içerisinde alınan tedbirler artırılırken, aşı şirketleri de aşı çalışmalarına hız verdi. Fakat salgın ağırlaşırken, aşı şirketleri araştırmalarını ve deneylerini durdurmaya başladı. Aşı şirketleri neden çalışmalarını durduruyor?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm insanlığı etkisi altına alan yeni tip korona virüs salgınında 10 ayı geride kaldı. Geçtiğimiz süre zarfı içerisinde on milyonlarca insan hayatını kaybederken, bir milyondan fazla insan da hayatını kaybetti. Salgının ilk başladığı günden beri aşı çalışmaları her ne kadar başlamış olsa da henüz aşıya ilişkin bir gelişme yaşanmış değil. Öte yandan aşı çalışması yürüten dünya devi şirketler bir biri ardından çalışmalarını durduruyor.

JOHNSON&JOHNSON AŞI ÇALIŞMALARINI DURDURDU

ABD merkezli şirket olan kozmetik ve hijyenik ürünlerin yanı sıra tıbbi malzeme ve ilaç üreticisi Johnson&Johnson korona virüs çalışmalarını durdurduğunu açıkladı. Şirket, bir katılımcıda açıklanmayan bir hastalık görülmesinin ardından Covid-19 aşısının klinik denemelerini geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Bahsi geçen hastanın durumunun bağımsız bir veri ve güvenlik denetleme kurulu tarafından incelendiğini bildirildi. Araştırmada çalışan doktorların da durumu inceleyeceği kaydedildi.

T24'ün aktardığı habere göre Johnson & Johnson, binlerce kişinin katıldığı klinik denemelerde böyle durumlara rastlamanın normal olduğunu söyledi. Eylül ayında da AstraZeneca'nın Oxford Üniversitesi ile geliştirdiği koronavirüs aşısının klinik denemeleri katılımcılardan birinde açıklanmayan bir hastalık görülmesinin ardından durdurulmuştu. AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi'nin klinik denemeleri Britanya, Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan'da tekrar başlasa da ABD'de hâlâ durmuş durumda.

ELİ LİLLY İLAÇ FİRMASI KOVİD-19 DENEYLERİNİ DURDURDU

ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) üzerine araştırmalar yapan ilaç firması Eli Lilly’nin klinik testlerini "potansiyel güvenlik endişesi" nedeniyle durdurduğu belirtildi. Şirket Sözcüsü Molly McCully tarafından yapılan açıklamada, Veri Güvenliği İzleme Kurulu’nun (DSMB) isteği üzerine, antikor çalışmalarını içeren devlet destekli klinik testlerin durdurulduğu teyit edildi. McCully, “Lilly, bağımsız DSMB'nin bu çalışmaya katılan hastaların güvenliğini dikkatli bir şekilde sağlama kararını destekliyor" ifadesine yer verdi.

Söz konusu güvenlik endişesine yol açan yan etki veya sebepler konusunda ise herhangi bir detay paylaşılmadı. Eli Lilly, Kovid-19 virüsüne tepki olarak insan vücudunun ürettiği bağışıklık moleküllerin kitlesel olarak üretilen taklitleri olan monoklonal antikorlar üzerine araştırma yapan ve klinik deneysel tedaviler uygulayan ABD'deki birkaç şirketten biriydi.

DSÖ: AŞI KASIMDAN SONRA ONAYA SUNULMAYA HAZIR OLABİLİR

Dünya sağlık örgütü (DSÖ), Kovid-19 aşısının regülatörlerin onayına sunulmak üzere aralık ayı veya 2021 başında hazır olacağını bildirdi. Türkiye, ABD, Rusya, Çin ve Birleşik Krallık’ta aşı çalışmalarındaki son duruma ilişkin bir soruyu, DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan ve DSÖ Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mariangela Simao cevapladı.

Dünyadaki aşı çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten Swaminathan, "Tüm dünyada gerçekleşen klinik deneylerdeki ilerlemeyi görmek gerçekten çok cesaret verici. Bildiğiniz gibi şu anda klinik deneylerin bazı aşamalarında yaklaşık 40 aşı adayımız var ve bunların 10'u son aşama olan FAZ-3 denemelerinde. Bunlar (son aşamadaki aşılar) bize aşıların hem etkinliği hem de güvenliği açısından bilgi verecek" dedi.

DSÖ Genel Direktör Yardımcısı ve İlaçlar ve Sağlık Ürünleri Sorumlusu Dr. Simao ise "Bu aşının, denemenin yapıldığı ülkede, deneye tabi tutulduğu ülkede ruhsatlandırılması gerekecek" dedi. Simao, DSÖ'nün Kovid-19 aşısı için "ulusal regülatör makamlarla çok yakın çalıştığını belirterek, FAZ-3 denemelerinin fiilen sona ermesinden sonra yaygın bir aşılama için pek çok adım atılması gerektiğini kaydetti.