Asgari ücrete yüzde 300 zam: Aylık gelir 5 TL'den 20 TL'ye çıktı!

Yüzde 5 bin 500 ile dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip Venezuela’da para günden güne eriyor. Ülkede asgari ücrete yapılan yüzde 300 zamma rağmen halk, bu para ile bir kilo et dâhi alamıyor.

Uluslararası yaptırımların merkezinde olan ve yakın tarihin en büyük ekonomik krizini yaşayan Venezuela’da, ülkenin resmi para birimi olan ‘bolivar’ her geçen gün değerini yitiriyor.

2015’ten bu yana hiperenflasyon ile mücadele etmeye çalışan Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bu yıl asgari ücrete iki kez zam yapmasına rağmen, maaşlarda yine artışa gitme kararı aldı.

Devlet Başkanı’nın 1 Mayıs'ta açıkladığı zam miktarı yüzde 300’e yakın. Yapılan son zam ile birlikte asgari ücret bu ay itibariyle 1.8 milyon bolivar'dan (5,3 TL) 7 milyon bolivara (20 TL) çıkartıldı.

Ancak bu zam, ülkede yaşayan halkın bir kilo et almasına dahi yeterli değil. Venezuelalılar bu maaş ile ancak bir kilo peynir ve bir litre süt satın alabilir.

DÜNYANIN EN YÜKSEK ENFLASYONU

Uluslararası Para Fonu IMF'nin verilerine göre yüzde 5 bin 500 enflasyon ile Venezuela dünyada en yüksek enflasyon oranına sahip ülke.

2015'ten bu yana ekonomik olarak yüzde 90 oranında küçülen Venezuela, yakın tarihin en ağır ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. Venezuela Merkez Bankası’nın (BCV) yayımladığı verilere göre ülke 2020 yılını yüzde 2.959,8 enflasyon oranıyla kapattı. Son 5 yılda her 6 kişiden biri göç etmek zorunda kaldı.