Dördüncü kez Türkiye Uzay’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen ASELSAN Yeni Sistem Tanıtımları ve Tesis Açılışları Töreni ilklere sahne oldu…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen ASELSAN Yeni Sistem Tanıtımları ve Tesis Açılışları Töreni ilklere sahne oldu. ASELSAN’a ait üç yeni yerleşke ve ASELSAN Akyurt Camiinin açılışları ile bir yeni sistemin Türk Silahlı Kuvvetleri hizmetine sunulduğu, envanterdeki bir sistemin yeni tesliminin yapıldığı ve bir yeni projenin başlatıldığı törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir müjdeyi de paylaştı.

Yerli ve milli teknolojilerimizle uzayın karanlığını aydınlattık açıklamasında bulunan Erdoğan, ROKETSAN tarafından gerçekleştirilen test atışlarına yönelik “Tamamen milli ve yerli mühendislik kabiliyetlerimizle yaptığımız Uydu Fırlatma testleri başarıyla tamamlandı. Bu testlerde 4 kere daha uzaya ulaştık.” dedi.

 Test görüntülerinde göze çarpan bir diğer görüntüde roketler üzerinde bulunan SR logolu peç tasarımı. Uzay çalışmalarında da görevlere yönelik peç tasarlamak oldukça yaygın. Fırlatılan, gönderilen uzay araçları bu tasarımla donatılıyor ve bu şekilde anılıyor.

Türkiye’nin uzaya kritik adımları olan bu çalışmalarda göreve yönelik tasarlanmış peç görseli yanda yer almakta.