Artık dolarla borçlanmayacak

Dünya piyasalarında oluşan ABD tedirginliği ve agresif tavır dolara karşı önleyici tedbirlerin alınmasına neden oldu. Özellikle gelişmekte olan ülkeler gelecek yıl borçlanma stratejilerini dolar üzerinden yapmamayı planlıyor. Son olarak Rusya 2020 yılından itibaren dolarla borçlanma yapmayacaklarını açıkladı.

Artık dolarla borçlanmayacak

Amerika Birleşik Devletleri, doların küresel döviz rezervi para birimi olma alanındaki koruma yolunda gittikçe daha çok engelle karşılaşıyor. Son aylarda, başta Rusya ve Çin ve hatta Suudi Arabistan da olmak üzere ekonomileri hızla gelişen ülkeler ellerindeki büyük miktardaki ABD hazine bonosunu elden çıkardı. Bunun dışında, doların sert dalgalanmalarına karşı kendisini korumak üzere birçok ülkenin merkez bankası, döviz rezervlerini çeşitlendirmek için büyük miktarda altın alımı gerçekleştirdi. Kısacası, dolara karşı küresel saldırı, ABD bonolarının toptan satışı ve buna koşut olarak büyük miktarlarda değerli maden alımıyla yeniden başlatılıyor.

Küresel para birimi olan doların son yıllarda tahtı sallanmaya başladı. Çin para birimi yuan’ın dolar karşısında değer kazanması ve gelişen ülkeler için daha ucuz finansman ile borçlanma sağlanması dolar yerine geçebilecek yeni para birimine aday oldu.

AA’nın aktardığı bilgilere göre, Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, 2019’nın sonuna kadar dış borçlanma planlamadıklarını söyledi.

Gelecek yıla ilişkin planlamada dolardan uzaklaşacaklarını anlatan Siluanov, “2020’de dolar olmayan para birimlerinden, muhtemelen avro ve belki yuan üzerinden borçlanacağız.” diye konuştu.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre, ülkenin uluslararası rezervlerinde doların payı, geçen yıl 2017’ye kıyasla 23,1 puanlık düşüşle yüzde 22,7’ye gerilerken, avronun payı 10 puanlık yükselişle yüzde 31,7’ye, yuanın payı 11,4 puanlık artışla yüzde 14,2’ye yükseltildi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin de Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası ile birlikte ülke ekonomisinin “dolarsızlaştırılması” için çeşitli adımlar atılacağını duyurmuştu.