Arnavutluk, siber saldırıların ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kesti

Arnavutluk, ülkede gerçekleştirilen siber saldırılara yönelik araştırmanın ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldı.

Arnavutluk Başbakanı, İran ile diplomatik ilişkilerin kesildiğini ve Tahran tarafından Arnavut hükümetinin web sitelerinde gerçekleştirildiği iddia edilen büyük bir siber saldırı nedeniyle büyükelçilik personelinin yaklaşık iki ay önce sınır dışı edildiğini duyurdu.

NATO üyesi Arnavutluk'un kararı, bir ülkenin bir siber saldırı üzerinden diplomatik ilişkilerini kestiği ilk vaka olarak kayıtlara geçti. 

The White House  İran'a "siber uzay için rahatsız edici bir emsal" olarak nitelendirdiği vaka için misilleme yapılacağının da işaret etti. 

The White House tarafından yapılan açıklamada, haftalardır sahada Arnavutluk'a yardım eden uzmanlara tarafından yapılan araştırmaların ardından İran'ın "pervasız ve sorumsuz" saldırı ve sonrasında gelen "hack ve sızdırma" operasyonunun arkasında olduğu sonucuna varıldığı belirtildi. 

Başbakan Edi Rama, hükümetin kararının resmi bir notla başkent Tiran'daki İran Büyükelçiliğine resmi olarak iletildiğini söyledi. Diplomatik ve güvenlik personeli de dahil olmak üzere tüm büyükelçilik personeline 24 saat içinde Arnavutluk'u terk etmeleri emredildiği ifade edildi. 

15 Temmuz'da düzenlenen bir siber saldırıda, çok sayıda Arnavut hükümetinin dijital hizmetini ve web sitesini geçici olarak kapanmasına neden olmuştu.