Laschet Kuzey Akım-2 hakkında konuştu: "Ukrayna'ya karşı kullanılırsa proje durdurulur"

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet, Kuzey Akım-2 projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Laschet, Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattının Ukrayna’ya karşı kullanılması halinde, projeden ayrılacaklarını belirtti.

Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı hakkında konuşan Laschet, “Eğer Rusya Devlet Başkanı Putin bu kurala uymaz ve onu Ukrayna’ya karşı kullanılırsa, her an, hatta hazır duruma geldiğinde bile boru hattının işleyişi durdurulabilir” ifadelerini kullandı.

Almanya Yeşiller Partisi’nin Başbakan adayı Annalena Baerbock ise, Avrupa’nın Rus gazına bağımlı olduğunun altını çizerek, boru hattının tamamlanması gerektiğini söyledi.

Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattının 10 milyon euro civarında bir maliyeti olması bekleniyor. Ayrıca bu proje ile 55 milyar metreküplük Rus gazının, Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevk edilmesi hedefleniyor.

ABD, Ukrayna, Polonya ve bazı Baltık ülkeleri bu projeye karşı çıkarken; Gazprom, Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketler de projenin içinde bulunuyor.