Arjantin'de yıllık faiz oranı 69,50'ye yükseldi

Arjantin Merkez Bankası (BCRA), birden 950 baz puanlık faiz artışı yaptı. BCRA’nın yaptığı açıklamaya göre, bu yılın 8’inci artırışıyla Leliq faiz oranı yüzde 60,00’tan, yüzde 69,50’a yükseltildi.

Faiz kararının açıklanmasının hemen ardından enflasyonun yıllık yüzde 71,00’e çıktığı duyuruldu. Analistler, Arjantin’de bu yıl enflasyonun yüzde 80’i geçebileceğini öngörüyor.

BCRA, yeni tabanını 10 milyon pesoya kadar 30 günlük mevduatlara yüzde 69,50 olarak belirledi. Özel sektör mevduatlarının geri kalan kısmı için oran yüzde 61,00 olarak uygulanacak.

BCRA, devam eden para politikası normalleştirme süreci içeresinde politika faiz oranını ayarlamaya devam edeceğini açıkladı. Ek olarak BCRA, genel fiyat seviyesi ile döviz piyasasının dinamiklerinin geçmişteki ve gelecekteki gelişimine özel olarak önem vereceğini bildirdi.

Diğer taraftan Meksika Merkez Bankası (Banxico), enflasyona dikkat çekti. Meksika faiz artırım sürecine bu ay da analistlerin doğrultusunda sürdürdü.

Banxico’dan yapılan açıklamaya göre, yüzde 7,75 olan gösterge faiz oranı yüzde 8,50’e yükseltildi. Piyasadaki beklentilerde, faiz oranının 75 baz puan artacağı öngörülmüştü.

Böylelikle Banxico üst üste 10’uncu faiz artırımını gerçekleştirmiş oldu. Banxico, ileri süreçteki para politikası kararları için enflasyonun etkilerini yakından takip edeceğini bildirdi.