Arjantin pesosu yeni ekonomik önlemler kapsamında yüzde 54 devalüasyona uğradı

Arjantin Ekonomi Bakanı Luis Caputo, 12 Aralık Salı günü yaptığı açıklamada, ülkenin zor durumdaki ekonomisine yardımcı olmak için acil önlemlerin bir parçası olarak pesonun yüzde 54 oranında devalue edileceğini belirtti.

Arjantin’in yeni Devlet Başkanı Javier Milei’nin göreve başlamasıyla ekonomide bir şok etkisi oluşturması için pesoda yüzde 54’lük bir devalüasyon açıklandı.

Ekonomi Bakanı Luis Caputo tarafından duyurulan devalüasyonun etkisiyle 1 ABD dolarının değeri 366.5 pesodan 800 pesoya çıktı. Caputo, Merkez Bankası’nın aylık yüzde 2’lik bir devalüasyon oranını hedefleyeceğini duyurdu.

Milei’nin seçim kampanyasının en kritik noktalarından biri, ekonominin yeniden rayına oturtulması için pesonun yerine Arjantin dolarına geçilmesiydi.

Milei'nin kampanya sloganı "para yok" sözünü yineleyen Caputo, “Arjantin’in bütçe açığı verme bağımlılığından” kurtulması gerektiğini söyledi.

Caputo’nun ekonomiyi düzeltmek için açıkladığı önlemler arasında yeni kamu işleri projelerinde kesintiye gidilmesi, bir yıldan uzun süredir yürürlükte olan iş sözleşmelerinin yenilenmemesi ve enerji ve ulaşım sübvansiyonlarının azaltılması yer aldı.

Enerji sübvansiyonlarındaki kesintinin milli gelirin (GSYİH) yüzde 0.5’ine, ulaşımdaki kesintinin ise GSYİH’nin yüzde 0.2’sine eşit miktarda tasarruf sağlayacağı belirtildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Caputo'nun konuşmasının ardından yaptığı açıklamada yeni girişimleri desteklediğini ifade etti.

IMF iletişim direktörü Julie Kozack, yaptığı basın açıklamasında, “IMF personeli, Arjantin'in yeni Ekonomi Bakanı Luis Caputo tarafından açıklanan tedbirleri memnuniyetle karşılamaktadır. Bu cesur ilk adımlar, toplumdaki en kırılgan kesimleri koruyacak şekilde kamu maliyesini önemli ölçüde iyileştirmeyi ve döviz kuru rejimini güçlendirmeyi amaçlamaktadır” ifadelerine yer verdi.

IMF şefi Kristalina Georgieva da X’te yaptığı açıklamada, Arjantin’de açıklanan ekonomik önlemleri memnuniyetle karşıladığını belirtti.