Arjantin ile Brezilya arasında 'şiir' krizi

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’in bir şiiri karıştırıp, “Meksikalılar yerlilerden, Brezilyalılar ormandan geliyor ama biz Arjantililer gemilerden geliyoruz, Avrupa’dan gelen gemilerden” ifadelerini kullanması Brezilya ile Arjantin arasında krizin çıkmasına neden oldu.

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile katıldığı bir etkinlikte Nobel ödüllü Meksikalı şair Octavio Paz’ın bir şiirini okudu. Şiiri yanlış okuyan Fernandez, Brezilyalıların tepkisini çekti.

Fernandez, “Octavio Paz şöyle demişti: ‘Meksikalılar yerlilerden, Brezilyalılar ormandan geldi ama biz Arjantinliler gemilerden geldik.’ Avrupa’dan gelen gemilerdi ve bu şekilde toplumumuzu inşa ettik” ifadelerini kullandı.

Fernandez’in okuduğu kısım gerçekte, “Meksikalılar Azteklerden, Perulular yerlilerden geliyor ve Arjantinliler de gemilerden” olarak geçiyor.

Gelen tepkiler üzerine sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Fernandez, “Kimseyi incitmek istemedim, yine de her kim kırıldıysa şimdiden özür dilerim” şeklinde konuştu.

Fernandez’in şiiri yanlış okuması üzerine sosyal medya kullanıcıları, birçok Meksikalı ile Arjantinli ve Brezilyalı siyasetçi duruma tepki gösterdi. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, sosyal medya hesabından yerli halk ile çektirdiği fotoğrafı paylaşarak, altına “Orman” yazdı.

Jair Bolsonaro’nun oğlu milletvekili Eduardo Bolsonaro ise “Arjantin Devlet Başkanı, kendi halkının gemilerle Avrupa’dan, Brezilyalıların da ormandan geldiğini dile getirdi. Brezilyayı oluşturan yerlilere ve Afrikalılara karşı ırkı olduğunu söylemeyecek misiniz? Anak ben şunu diyorum: Batan gemi, Arjantin’in gemisidir” ifadelerini kullandı.