Arınç’tan KHK açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç konuk olduğu bir YouTube kanalında KHK'lara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) ilişkin YouTube kanalında açıklamalarda bulundu. Arınç “Sadece KHK faciasına dikkat çekmek için İstişare Kurulu Üyeliğinden elde ettiğim gelirin yarısını KHK mağdurlarına verceğimi söyledim. Çevremde o kadar çok bu felaketi yaşayan insan var ki ben onlara acıyorum, merhamet ediyorum aslında onlardanda özür diliyorum. Evime temizlik yapmaya gelen Daire Başkanlığı’ndan ihraç edilmiş bir kadını görünce, eşi polis ihraç edilmiş bir başka kadını gördükçe ben yerin dibine geçiyorum. Onlara  bir kaç kuruş daha fazla vereyimde bir katkım olsun diyorum. Kırıkkaleden yumurta getiripte kapı kapı satmaya çalışan bir genel müdür yardımcısı gördüğüm zaman felaket görüyorum, bir benzinliğe gittiğim zaman bir Danıştay üyesinin pompa tutuğunu gördüğüm zaman acı duyuyorum. Bütün bunları yaşıyor Türkiye. Kimse savunmaz.” ifadelerini kullanarak KHK’lara ilişkin düşüncelerini yansıttı.

Arınç, “15 Temmuz’da bir facia yaşandı. Arkasından olağan üstü hal ilan edildi, yüzde yüz doğru. Olağan üstü hal ilan edildi ve 2 yıl sürdü yani 2018’in Temmuz ayında sonra erdi ama bu süre içerisinde onlarca kararname çıktı, yüzbinden fazla insanın da kamudan ihracına karar verildi. Diyanetten, Milli Eğitim’den, TRT’den ordan burdan şurdan… Yüzbinden fazla insan ihraç edildi, binlerce liste yayınlandı. Onlardan maddi hata olduysa 20-30 tanesi düzeltildi daha sonrada bunların hepsi zarar gördüler. İşlerinden oldular şu oldu bu oldu… İçlerinden gerçekten bunu hak edenler var mıydı, mutlaka var ama bu büyük bir çoğunluk değil.” sözlerine şekilde devam etti.

Arınç sözlerini ifadeleriyle, “Şimdi deniyorki her devlet kuşku duyduğu insanları çalıştırmaya bilir, işten çıkara bilir. Bakınız bugün özel sektörde bile bir iş veren beğenmediği, kötü bir iş yapan bir işçisi varsa ya iş akdini fesheder veyahut tazminatlı olarak fesih eder. İşçinin de karşılıklı hakları vardır. Burda şu yapılabilirdi. Ben sizi gri listeye aldım, ne olduğunuzu da çok bilmiyorum ve sizinle de çalışmak istemiyorum. Ama bügüne kadarki bütün yasal haklarınızı veriyorum. Siz kamuda çalışmayın ama gidin nerde çalışırsanız çalışın. Ama böyle ihraç edilince insanlar, yurtdışına çıkış yasağı var, gidip işçi olamıyor. içerde özel sektörde iş bulamıyor çünkü vay terörist sen mi geldin diyorlar, pazarda limon satamıyor, terörist gelmiş diyorlar limon tablasını başına geçiriyorlar. Çocukları var, ailesi var, ev kira, şu, şu, yok… Sonuçta yargı yoluna da gidilemiyor, olağan üstü hal içerisinde.” sürdürdü.

KHK sorusunu nasıl çözeceğiz sorununa Arınç, “Şimdi KHK konusu gündeme geldiğinde, af çıkacağına dair bir söz var. Bu konuda af çıkmaz, çıkmaması da lazım. Çünkü işlenmiş bir suç yok. Kim kimi affedecek diye başlıyanlar da var, doğrusuda budur. Yani devletede ben burada bir suçlama yapmıyorum. 15 Temmuz şartlarında doğru da olsa yanlış da olsa yapılması gerekeni yaptılar ama hemen bunu hukuki bir kılıfa koymaları gerekirdi. Bunun için bir komisyon kuruldu komisyon da görevini layıkıyla yapmadı. Bana kalırsa. Şimdi bunun telafisi için bir af çıkarmaya gerek yok. Affın ne şekilde, ne zaman ve kimler için çıkarılacağı anayasada da  kanunlarda da bellidir.” ifadeleriyle cevap verdi.

Youtube kanalına konuk olan ve KHK’lara ilişkin düşüncelerini paylaşan Bülent Arınç’ın KHK’yı facia olarak nitelemesine ilişkin olarak hem Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan hem de Milliyetçi Harekat Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli’den açıklama geldi.

AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkışta gazetecilerin sorusu üzerine Arınç hakkında şu yorumu yaptı: "Arkadaşlar kendisi de bir hukukçu olduğuna göre, KHK ile ilgili 'facia' ifadesini kullanmasını esefle karşıladım. Bugün zaten bir toplantımız var. Bunu da kendi aramızda değerlendireceğiz. Tabii şık bir açıklama değil, kabullenmek de bunu doğru değil.

MHP lideri Devlet Bahçeli ise Arınç’ın açıklamasına ilişkin, “FETÖ'yle mücadelenin sulandırılmasının yanı sıra, “KHK faciadır değerlendirmesiyle birlikte mağdur edebiyatına bel bağlanması 15 Temmuz şehitlerine ve gazilerine büyük bir haksızlık ve hadsizliktir. Diğer taraftan FETÖ'nün siyasi uzantıları konusunda henüz mesafe alınmaması da ister istemez kafalarda soru işaretlerine neden olmaktadır. FETÖ'yle irtibat ve iltisakı bilinmesine rağmen, arkası olan, destekçileri bulunan, bürokratik ve siyasi imtiyazlarla zırha büründürülen kişilerle ilgili hukuki süreçlerin tavsaması, hatta savsaklanması ciddi bir sorun olarak karşımızdadır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanının açıklamasını yaptığı bugün gerçekleşmesi beklenen İstişare Kurulu Toplantısı sonrası bir açıklama yapılıp yapılmayacağı yönünde kamuoyu bilgilendirmesi yapılmadı.

Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın yapmış olduğu açıklamalara istinaden 15 Temmuz gazilerinden Sabahattin Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Arınç’ın açıklamalarına tepki gösterdi.

Çelik, “Sayın Bülent Arınç, ben de Fetullahçı Terör Örgütü’nün mağdurlarındanım. 15 Temmuz darbe gecesi kafatasımdan aldığım darbeden dolayı 26 defa ameliyat geçirdim. Bana da acıyor musun FETÖ’cülere acıdığın kadar?” ifadelerini kullandı.