ABD gemisi Yunan ve Bizans bayrakları astı mı?

ABD ordusunda askeri teçhizat taşıyan ABD bayraklı ARC Endurance adlı geminin, Yunanistan'ın Dedeaağaç Limanı'na yanaşırken Yunan ve Bizans bayrakları astığı iddiası tepkilere neden olmuştu. ARC Endurance neden Yunanistan'a geldi? ABD gemisi Yunan ve Bizans bayrakları astı mı?

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginlik sürerken, Yunanistan - Türkiye sınırına 60 kilometre uzaklıktaki Dedeağaç Limanı’na yanaşan ABD bayraklı ARC Endurance adlı gemide Bizans bayrağı dalgalandığı iddiaları sosyal medyada geniş yankı bulmuştu. 

ARC Endurance adlı yük gemisinin Yunanistan’ın Dedeağaç limanına 21 Temmuz 2020'de yanaşması ABD Donanması’nın resmi Twitter hesabında paylaşılmış, söz konusu paylaşımda "ARC Endurance, ABD Ordusu 101. Savaş Havacılık Tugayı'na teslimat için Yunanistan'ın Dedeağaç kentine geldi” ifadelerine yer verilmişti.

 Sosyal medyada yapılan paylaşımda ayrıca ABD ve Yunan askeri müttefikleri ve liman ortakları arasında bu ölçekte bir operasyon yürütülmesi için olağanüstü iş birliğinin söz konusu olduğu belirtilmişti. 

ABD'Lİ KARGO GEMİSİ YUNAN ve BİZANS BAYRAĞI ÇEKTİ Mİ?

Teyit.org'da yer alan bilgiye göre, Bizans ve Yunan bayrakları Endurance adlı gemide değil, gemiye eşlik eden Yunan römorküydü.

 

RC Endurance, Yunanistan’ın Dedeğaç kentinde bulunan ABD ordusuna askeri malzemeleri ulaştırmak için demirledi. Geminin demirlediği ana ilişkin haberlere ve fotoğraflara, Yunan basınında ve ABD donanmasına ait Twitter hesabında rastlamak mümkün. Gemide NATO’nun Atlantic Resolve 2020 tatbikatına katılmak üzere Yunanistan’a gönderilen askeri araç, ekip ve ekipman bulunuyor. Ayrıca geminin o tarihte Dedeağaç’a demirlediği ve 23 Temmuz 2020 tarihinde Amsterdam’a gitmek üzere yola çıktığını da gemi trafiğini izleyebildiğimiz MarineTraffic adlı siteden kontrol edebiliyoruz.

Kargo gemisinin demirlediği anda çekilen video ve fotoğraflarda geminin grandi direğinde Yunanistan ya da Bizans bayrağı olmadığı açıkça görülebiliyor. Tatbikatla ilgili bir haber yapan Ruptly’nin paylaştığı videonun 3. dakika 40’ncı saniyesinde de direkte bayrak olmadığı görülebiliyor.